Отново високо напрежение в енергийния сектор у нас. След нестихващите престрелки между Брюксел и София по повод строителството на „Южен поток” и заплахите България да остане без газ заради кризата в Украйна, дойде ред и на електроенергията. Проверка на държавния енергиен регулатор констатира, че трите електроразпределителни дружества у нас са отклонили през периода 2008-2012 г. 818 млн. лв., като са извършили 2690 нарушения. Става дума за некачествен ток, проблеми с електромерите и заложени по-големи загуби в цената на тока.
Компаниите отхвърлиха обвиненията, а ЕС предупреди за политически натиск срещу ЕРП-та. Защото и трите дружества – CEZ, EVN и Energo-pro са чужди компании, които бяха заплашени с отнемане на лиценза. Това са поредните констатации за нарушения на енергийните компании, заради които енергийният регулатор ще наложи глоби от 54 млн. лв. до максимум 2,5 млрд.лв. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДЕКВР/ все още не е решила, дали ще поиска лицензите на дружествата. Още повече, че докладът излезе седмица преди европейските избори, а това е риск да се предизвика сериозен международен скандал.
Основните обвинения са, че трите ЕРП-та са завишили своите разходи, а икономисаните средства са отишли за административни цели, като консултантски услуги, мениджърски договори и др. Допълнителните разходи в размер на 818 млн.лв. не са били отбелязани в отчетите на дружествата, но пък са товарили цената на тока. Печалбата е намалена, данъкът за държавата също.
Трите дружества уверяват, че са действали според законодателството, а някои твърдения на регулатора създават погрешни впечатления в обществото. Санкциите ще се обжалват, защото проверките са правени хаотично и преднамерено, коментират от компаниите, които искат преразглеждане на резултатите от одита.
Посланици на шест държави от ЕС предупредиха, че отнемането на лицензите ще даде изключително негативен сигнал на инвеститорите. Първите дипломати на Австрия, Чехия, Дания, Финландия, Франция и Германия настояват правителството да не оказва политически натиск върху държавния енергиен регулатор, а да реши проблемите съгласно закона. Гръцкото председателство на ЕС също се включи в защитата на ЕРП-та, което е сигнал, че проблемите се следят отблизо от евросъюза. В защитата на ЕРП-та се включи и тежката артилерия – еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, който коментира, че решенията на ДЕКВР трябва да съответстват на нарушенията и да са мотивирани. Той се усъмни в независимостта на ДКВР след политически изявления у нас за отнемане на лицензите на ЕРП-та. Еврокомисията е готова да предприеме необходимите мерки за спазване на законите в общността, а това е сигнална лампа за откриване на поредните наказателни процедури срещу България. Развръзката на казуса предстои.
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..