От 30 май до 15 септември Националната художествена галерия представя изложба на големия френски скулптор Огюст Роден. Тя е част от впечатляваща поредица, започнала с експозиция на Едгар Дега в 2010-а. Тогава в София дойдоха 74 негови творби. Година по-късно галерията представи сбирка с първите цветни фотографии от различни краища на Земята, озаглавена „Архивите на планетата”. Създаването им е поръчано навремето от Албер Кан, прочут банкер, филантроп и пацифист. Сега любителите на изящното изкуство имат възможност да видят 80 скулптури и 20 рисунки, създадени от Роден и обединени под името „Метаморфози”.
„Тази изложба е много важна и интересна, това са творби, които никога не са били показвани в България” – каза на чист български език френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан. „Има и големи, и малки произведения, включително рисунки, които могат да обяснят на посетителите как е работил Роден. Той е бил вдъхновител и на български скулптори и се надяваме, че догодина ще има изложба в музей „Роден” с творби от най-известните български скулптори.”
Любопитно е да се знае например, че един от големите ни ваятели – Андрей Николов, в младостта си е учил в Париж. Там е разширявал кръгозора си, следейки новите течения в това изкуство, включително импресионистичните търсения на Роден. А произведения на Николов са били канени в годишния Салон на френските художници. Оценката на Роден е била категорична: „България е малка за този автор!”.
Както посочва кураторът на изложбата от френска страна Софи Биас-Фабиани, тя е съставена предимно от произведения от гипс. Разбира се, има и творби от мрамор и бронз. Някои гипсови работи позволяват по-нататък да бъдат излети от бронз. Други, въпреки че са от гипс, са окончателно завършени, патинирани и подписани. Рисунките в експозицията са изпълнени с молив или акварели. Първоначално не са били предназначени за показване пред публика, това става чак след 1900-та година. Някои от тях са създадени в края на кариерата на Роден, когато той по-малко се занимава със скулптура.
„От гледна точка на скулптурите, тръгнахме от една основна за Роден творба, която е „Портите към ада”. Тя е поръчана от френското правителство през 1880 година и Роден почти през целия си живот се е занимавал с нея” – уточнява Софи Биас-Фабиани. „Излята е от бронз чак след неговата смърт. От тази порта ние представяме само две малки части. Роден използва мотиви от тази врата и ги превръща в самостоятелни скулптури. Ние откриваме тези фигури в много различни творби. Той е авангарден и от гледна точка на това, че взема различни мотиви и ги групира, слага ги заедно и ги залепва.”
Творбите в изложбата идват от музея „Роден”. Те са част от дарението, което скулпторът прави на Франция. Според куратора от българска страна доц. Борис Данаилов, вече е традиция в културните взаимоотношения на България и Франция през последните десетилетия да се реализират мащабни прояви. И тъй като идват първокласни произведения, подобни събития се помнят дълго.
Снимки: Венета Павлова
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..