Агнето се явява символ на кротост, незлобливост, покорство, оттам и популярната фраза „като агне на заколение”. Този образ има дълбоки корени в християнството, където още в Стария завет се разказва историята за Авраам и Исак. Добил син едва на стогодишна възраст, Авраам го обичал повече от всичко, но Господ поискал от него да принесе най-скъпото си в жертва. Без да се колебае, бащата се приготвил да заколи сина си, но в последния момент ангел Господен възпрял ръката му, а в близките храсти се появил овен – заместител на човешката жертва. Този библейски разказ всъщност обяснява практиката да се коли курбан – ритуално жертвоприношение, най-често на овен или агне, извършвано на големи празници.
В Новия завет образът на агнето се свързва с жертвата на Христос, наричан със старобългарската дума агнец. В църковната живопис агне с нимб или под кръст се явява алегория на Спасителя. Същевременно Исус се представя и като добрия пастир, полагащ грижи за своето духовно паство или стадо – общността на вярващите християни.
Наред с християнската си символика обаче, образът на стадото има и негативен смисъл в разговорната реч, където означава глупост, липса на самостоятелно мислене и прекалено покорство. С подобни значения се свързва и качеството овчедушие, а народните поговорки предупреждават, че „Който става овца, изяда го вълкът” или че „Станеш ли овца, всеки ще те стриже”. Черната овца пък се превръща в образ на различния човек, който не спазва общоприетите правила и затова стадото го отхвърля.
За разлика от кроткото агне и глуповатата овца, овенът, наричан още коч или югич, се слави като горд и юначен предводител на стадото, затова и напетите момци се сравняват с вакли овни. Хубавият овен е гордост за овчаря, пръв помощник и обект на особена почит. В народна песен овчарят жали за изгубения си овен: „Най-много жаля югича с позлатените рогове, с посребрените копити, що ми стадото въртеше като дванадесет овчари”. В деня на сватбата младоженецът подарява на невестата специално украсен овен като символ на плодородие и благополучие. Смята се, че овенът е недосегаем за злите сили, затова негови изображения присъстват върху предмети от бита и сгради. Череп от овен, набучен на кол от кошарата, предпазва стадото от болести и магии. Благоприятна е и появата му в сънищата: ако сънуваш овен – радост, ако сънуваш агне – голям придобив, ако сънуваш, че пасеш овце – добри вести.Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..
Днес отново е денят Арифе, който предхожда всеки байрам, без значение дали е Рамазан или Курбан байрам. Мюсюлманите днес отдават почит на починалите си близки, като във всеки дом жените месят тесто, от което се правят мекици и се раздават на..
Международен фестивал "Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство" се открива днес и ще продължи до 16 юни. В събитието, с организатор Сдружението за исторически възстановки "Филипопол" се очакват участници от България,..