От 22 до 28 юни Варна ще бъде домакин на международния филмов фестивал „Любовта е лудост”. Той ще бъде открит с премиерата на филма „Българска рапсодия” на режисьора Иван Ничев. Лентата е българо-израелска продукция и е последната част от трилогия, свързана с годините на Втората световна война, с темата за етническата толерантност и човечността, със спасяването на близо 50 хиляди български евреи от депортация в нацистките лагери. Първите два филма: „След края на света” и „Пътуване към Йерусалим” участваха в над сто международни фестивала, бяха номинирани от България за чуждестранен „Оскар”, показвани са в редица чужди телевизии, за тях са писани рецензии в прочути списания като Variety и Screen International. Както посочва проф. Ничев, и досега двете ленти се показват в наши културни центрове в чужбина.
Доколко историята за спасението на българските евреи е позната по света?
„Тази тема е и позната, и непозната” – разказва режисьорът. „Още в самото начало, когато показвах „След края на света” в Америка, ми направи впечатление, че много хора не бяха съвсем наясно с историята. Аз бях канен там осем-девет пъти в най-различни градове и на фестивали, почти цяла Америка обиколих. Много хора трудно се досещаха къде се намира нашата малка, прекрасна страна. И това ме амбицира да направя втория филм – „Пътуване към Йерусалим”, защото си заслужава тези хора да узнаят за славните страници на етническа толерантност и добросъседство, особено в един район, какъвто е Балканите. Всичко това се случваше на фона на избухващите конфликти по света, защото първия филм – „След края на света” – започнах да снимам, когато избухна войната в Косово. Сега, когато ми предстои премиера на третия филм – „Българска рапсодия”, виждате какво става в Сирия, в Ирак, какви жестокости! Това е нещо страшно и затова изкуството е задължено да показва, да се опитва да внушава на хората, че си струва да живеем със съседа си добре, най-простичко казано.”
Последната лента от триптиха е своеобразна кулминация, преклонение пред подвига на българския народ за спасението на около 50 хиляди евреи. Иван Ничев отбелязва, че този филм не подминава и чувствителната и много дискутирана тема за депортацията на близо 11 500 евреи от Беломорска Тракия и Македония, които България не е могла да спаси. В основата на сюжета на „Българска рапсодия” е любовна история – за мечтателката Шели и две момчета, лудо влюбени в нея: художника Мони и Жожо, музикант от еврейския квартал в София. „Това са трима юноши в най-хубавата възраст – на първата любов, ревност, копнежи. Но, разбира се, всичко това се разиграва на фона на съдбата на евреите през Втората световна война” – уточнява Иван Ничев.
„Това е първата копродукция, която българско кино прави с израелското кино” – посочва режисьорът. „И тъй като филмът беше подпомогнат финансово още по време на неговата реализация от един от най-големите разпространители на Израел, той две седмици след българската премиера ще има премиера в Тел Авив. Там има много наши български евреи, които разбира се, стават все по-възрастни. Но аз от предварителни прожекции и от разговори, които имах, разбирам, че там към филма ще има много голям интерес. Надявам се той да бъде гледан и от техните големи фамилии, от по-младото поколение, защото не всички добре познават историята на дядовците си. Това са филми, които дават шансове да се поддържа връзката с нашите български евреи. Израел е едно от местата, където можеш да чуеш много хубави неща за България. Там имаме истински приятели.”
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в..