„Още дълго ще помня тези дни“ – казва в интервю за Радио България известният саксофонист Джордж Гарзон, гост на „Джаз форум“. Своите възторзи от преживяното в „града на липите“ споделиха всички участници в третото издание на фестивала. Както и слушателите, които всяка вечер изпълваха пространството пред сцената. За естествен декор организаторите са избрали археологическия резерват в центъра на града, където се намира Decumanus maximus – една от главните улици на античния римски град Августа Траяна. Атмосферата, в която се провеждат концертите, е наистина несравнима. Сред запазените основи на старинни каменни постройки, почитателите на джаза се срещнаха с творчеството на българските композитори. Такава беше и темата на фестивала, избрана от Венци Благоев – инициатор и артистичен директор на събитието.
Ето и думи на Джордж Гарзон, саксофонист, преподавател в Бъркли колидж, наричан „гуруто на импровизацията“.
„България е сравнително малка, но това няма значение, когато става дума за изкуство. Тук има толкова старинна история и традиции. Виждам, че днес хората работят за културата на страната си. Нивото на фестивала беше наистина високо, чух страхотни музиканти, създали интересни композиции. Аранжиментите също ми направиха силно впечатление. Срещнах се с много талантливи хора. Оттук отивам в Копенхаген, ще свиря с различни музиканти, чакат ме и други ангажименти, но със сигурност дълго ще помня трите фестивални дни в Стара Загора.”
Джордж Гарзон вече е бил у нас – на Джаз фестивала в Банско. За страната ни е слушал и от своите български ученици в Бъркли, които никак не са малко – Георги Дончев, Петър Славов – син. Той е гост солист в авторския албум на Пламен Карадонев – български пианист, който живее в САЩ. По време на престоя си у нас г-н Гарзон проведе майсторски класове в София и Стара Загора. На джаз фестивала изпълни няколко пиеси от наши композитори. Чухме го като солист на Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев. В същата програма солист беше и известният джаз флейтист Симеон Щерев-Банана.
Своя авторска музика представи пианистът Любомир Денев – с камерна формация и като диригент на Военния бенд с гост-вокалист Милица Гладнишка. Тя изпълни неговите „Джаз-афоризми“ – една от най-оригиналните съвременни творби за глас и оркестър.
В рамките на фестивала беше представена и музика за секстет, трио и дуо от Марио Станчев. Заедно с него от Франция пристигна саксофонистът Лионел Мартен, с когото имат общ проект. Една от пиесите в него е „По телефона“.
Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..
"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..
Група Остава открива годината с нова песен и мини клубно турне. "Виновен" е заглавието на новия сингъл, който уверено бележи пътя към нов албум. И макар че първата реализирана песен от бъдещата колекция е предишния им сингъл - "Мона Лиза",..
Цигуларката Ива Хьолцл-Николова изпълни премиерно за България "Унгарски мелодии" от Вилхелм Ернст. Концертът на 19 февруари беше третата ѝ изява, като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..
Виктория Главчева пее от 4-годишна и има редица спечелени награди, но особена популярност доби след участието си в телевизионния формат "Гласът на..