В деня на националния празник на Франция, 14 юли, посланикът ѝ в София Ксавие Лапер дьо Кабан бе награден с почетен знак „Златен век” – огърлие за заслуги в развитието на културното сътрудничество между България и Франция. Церемонията се състоя сред великолепието на Тронната зала в бившия Царски дворец, сега Национална художествена галерия, сред изложените там творби на големия френски скулптор Огюст Роден. Изложбата е част от поредица гостувания у нас на колекции от великите френски майстори, започнала с произведения на Едгар Дега през 2010 г. при предишния посланик Филип Отие. „Негово Превъзходителство Ксавие Лапер дьо Кабан притежава всички качества на съвременния дипломат – блестящо образование, огромен опит, широта на възгледите, много точна преценка на ситуациите”, заяви при връчването на отличието министърът на културата Петър Стоянович, наричайки посланика „истински приятел на България”.
„Много съм развълнуван и горд с тази награда”, заяви френският посланик, отдавайки дължимото и на своя предшественик. „Заедно с министъра на културата Петър Стоянович имах голямото удоволствие да открия няколко великолепни изложби, подготвени от моите предшественици. Преди девет месеца, само дни след моето пристигане в България, открих изложбата на Жул Паскин. А преди месец и половина стана реалност и тази изложба на Огюст Роден в НХГ. Тази наша политика не е нова и тя е знак на все по-близките отношения между Франция и България. Ние, като европейци, имаме нужда да се познаваме по-добре. И мисля, че културата е най-добрият път за постигане на тази цел.”
За Радио България посланик Лапер дьо Кабан се спря на предстоящия още по-амбициозен българо-френски проект – представяне за първи път на тракийското наследство в прочутия музей Лувър в Париж.
„Изложбата трябва да се състои от 15 април до 15 юли 2015 г. и ще представя културата на траките чрез богатите находки, намерени около гробницата на техния цар Севт ІІІ в Долината на тракийските царе. В изложбата ще има експонати от 15-ина български музеи, избрани съвместно от експерти на Лувъра и на български музеи. Така полагаме началото на дългосрочно сътрудничество между френските и българските музеи за бъдещи разменни гостувания. Веднага след края на тракийската изложба в Лувъра, в България ще гостува експозиция от неговите фондове, отнасяща се до културата на римляните.”
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи..
Днес, в рамките на 44-тия фестивал за спортни филми "Златен Паладин" в Палермо (Италия) ще бъде показан филмът на режисьора Николай Илиев "Без..
Българският филм "Стадото", режисиран от Милко Лазаров, е обявен за най-добър филм в международната конкурсна секция на 30-ия Международен филмов фестивал в..