Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сопраното Светла Василева записа албум с радиооркестъра

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Метрополитън, Ла Скала, Ковънт Гардън – световните театри са покорени от талантливата и артистична българка Светла Василева. Сопраното е чест гост на оперните сцени не само в Европа и Америка, а и в Япония и Австралия. Графикът й е запълнен с ангажименти за години напред, но в родината си тя е малко позната. Може би защото след завършване на НМА в София заминава за Италия, където учи и работи. Нейният съпруг е италианец, а 11-годишната й дъщеря носи красивото японско име Юме. Тя пътува с майка си по цял свят, заедно бяха и в България. Повод бе първият проект, който Светла Василева записа по идея на БНР.

Дискът ще включва 12 мелодични и популярни канцонети. „Върни се в Соренто”, „Санта Лучия”, „Не ме забравяй” са познати от репертоара на Лучано Павароти и Пласидо Доминго. На концерти ги изпълнява и Андреа Бочели, с когото българката е пяла неведнъж. Нашата медия е продуцент на албума, който се очаква да бъде издаден през есента на т.г. Пет дни певицата прекара в компанията на музикантите от Симфоничния оркестър на БНР в Първо студио. Записите бяха под палката на Марчело Рота, братовчед на известния филмов композитор Нино Рота и приятел на Андреа Бочели. С диригента Светла Василева се познава и работи от години. „Радвам се, че оркестърът е в пълния си състав, защото за изпълнението на неаполитанските канцонети трябва плътна оркестрация” – каза Маестро Рота и похвали радиосимфониците. А последния ден в студиото дойде Васко Василев. Световноизвестният цигулар от години е приятел и почитател на изкуството на оперната певица. Той долетя специално у нас за участие в записите на първия й български диск. Концертмайстор на Кралската опера в Лондон, Васко призна, че до днес не е слушал по-добра Виолета в „Травиата”. Двамата музиканти изглеждаха като деца на сцената, щастливи, талантливи, развълнувани от музиката, която изпълняват. В последните минути звукозаписно време чухме гласа на едно тъмнокосо момиче. То припяваше в известната Funikuli Funikula, в началото плахо, след това по-смело, застанало между Светла и Васко. „Това не беше планирано – обясни Светла Василева. – Останаха ни десетина минути и импровизирахме на момента с тази песен. Не знам дали ще влезе в диска, по-скоро бе за удоволствие и ведър финал.” Оказа се, че това е Юме Пилегрино, нейната дъщеря, която знае български:

Снимка„Много емоционално беше, аз никога преди не съм пяла пред публика – казва Юме. – Знам песента, репетирах я с мама, но не се чувствах сигурна, когато ме извика на сцената. От малка обичам музиката, учих пиано и цигулка, но още не съм решила каква ще бъде моята професия. Имам конче, с което тренирам и мечтая да отида на конкурси и състезания. Пътувала съм по цял свят, много обичам да идвам на гости при баба ми в Рилци /квартал на Добрич/ както и да пея, с мама.”

Светла Василева има и българско, и италианско гражданство, но винаги е подчертавала, че е българка. И още нещо – семейството й пътува навсякъде с нея . „Ако човек успее в професионално отношение – това е един успех, а ако успее да изгради здраво семейство – това вече са два успеха, нали?” – с усмивка казва тя.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалните градове в България очакват по-качествено разпределение на средствата за събития

Музикални, кулинарни, фолклорни… наситена е събитийната програма в България, дотолкова, че експертите вече говорят как застрашително нарастващият брой нови фестивали трябва да бъде ограничен." Необходима е  ясна стратегия : ко и съществуващи..

публикувано на 18.03.25 в 12:53
Здравка Евтимова и министърът на културата Мариан Бачев по време на панаира на книгата в Лондон.

Публикуваха на английски романа на Здравка Евтимова

Английското издателство Heloise Press преди дни публикува романа на Здравка Евтимова "Резерват за хора и вълци", който в България бе издаден през 2022 г. Английското заглавие на книгата е The Wolves of Staro Selo - "Вълците на Старо село", съобщи..

публикувано на 15.03.25 в 12:54
„Артисти за деца“

Българското кино на фокус в 29-ото издание на Международния София филм фест

"Шшш... Време е за кино" – с това мотото през следващите две седмици София се превръща в кино столица на Европа. 29-ото издание на най-големия кино форум на Балканите – Международния София филм фест (СФФ) се открива тази вечер в Зала №1 на НДК с..

публикувано на 13.03.25 в 10:10