Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Гатев – артист, озарен от съвършената хармония на своите чувства и интелект

Снимка: архив

Проф. Красимир Гатев се нарежда сред най-добрите български пианисти от ХХ в. Известен с разнообразните си интереси към музикалното изкуство, той остава в съзнанието на слушателя със своята поетична и проникновена интерпретация. „...Красимир Гатев разпява инструмента до най-големите му възможности...” – може би тази мисъл на известния музикален критик Олга Шурбанова с точност описва клавирната му дарба. Изпълнителят, на който Панчо Владигеров посвещава последните си два опуса, си отива от този свят през 2008 г., но оставя следа с огромния си брой записи. Почти винаги концертите, които Красимир Гатев е изнасял, са включвали два или повече диаметрално противоположни стила. Реализацията на този замисъл той постига чрез разностранно проучване на творбите и епохата им. Подхожда по собствен начин към звукоизвличането. В интервю, запазено в „Златен фонд“ на БНР, пианистът разказва:

„Старая се тонът да звучи така, както бих желал да го чуя – нито грубо, нито твърде меко. Нито остро, нито прекалено вяло. Стремя се към реален звук, за да го постигна не използвам само гласоводенето. Търся тембровото разнообразие и различни багри. Обединяването на мисълта е нещо логично, тя просто е следствие, а не средство. Ако накъсаме музиката на отделни тонове, това ще заприлича на четенето на отделни букви, без да мислим за думи, фрази и изречения. Винаги съм бил противник на празния виртуозитет. Това просто е средство, а не цел. Старая се да чуя отстрани музиката, която свиря в момента. За мен слушането се е превърнало в дисциплина и взаимно подчинение на разум и чувства. Едно от моите основни правила е музикантът да съумее понякога да чувства с разума си и да мисли с чувствата си.”

„Пианото е всичко за мен – и приятел, и не чак дотам приятен партньор понякога, но без него не мога” – думи на Красимир Гатев. Паралелно със соловата си дейност, той активно се занимава и с преподаване. Обичан от възпитаниците си, пианистът остава в спомените им с всеотдайността си към изкуството:

„За мен най-важна винаги е била самата музика – казва изпълнителят. – Никога не съм се стремял да бъда център на внимание. Понякога съм се дразнел не толкова от собствените си неуспехи, колкото от тези на другите. Това най-вече се е случвало при ансамблово музициране. Музиката се е превърнала в моя „първа природа” с течение на времето. Тя е съвършена хармония и чистота, както на чувства, така и на интелект. Нещо, което не би могло да бъде фалшифицирано.”

Контактите с много световноизвестни личности от света на музиката допринасят за израстването на Красимир Гатев като изпълнител.

В интервю, дадено няколко години преди кончината му, пианистът изброява някои незабравими моменти и споделя какъв е вкусът на успеха:
„Ако трябва да си спомням звездни мигове, една вселена няма да стигне, за да ги побере всичките. Това са конкурсите, през които съм преминал – „Маргарита Лонг” в Париж, „Кралица Елизабет“ в Брюксел и други. Срещите ми с млади музиканти, концерти в големи световни зали, като тази на Берлинската филхармония, цяла поредица изяви в Миланската скала, последвана от плоча с Райна Кабаиванска. Изпълнението ми в зала „Тиволи” в Дания, многобройните изяви, които съм имал в Белгия, Гърция и други страни. Понякога се уморявах от честите пътувания, а сега най-много ми липсват именно те. Когато човек се заседи на едно място малко или повече започва да работи некачествено. Що се касае до успеха, понякога той може да е доста горчив, но има и сладки неуспехи. Бих определил като такъв всеки, от който човек, ако е достатъчно самокритичен, би могъл да се поучи. Един успех или неуспех не прави личността нито по-голяма, нито по-малка.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15