Слънчева и винаги усмихната – такава е народната певица Ралица Атанасова. Израснала с фолклора на своя роден край, тя години наред събира и изпълнява песните му. Наскоро Ралица издаде своя първи албум, който носи нейното име. Ето какво сподели тя за него:
„Песните, които записах в този диск, са от северняшката фолклорна област, по-точно от Средна Северна България – районът около Плевен. Има и от Габровския регион. Дискът съдържа тринайсет песни с характерния за северняшката музика ритъм. Преобладават бързите, което е често срещано за областта. Като съдържание са различни – трудови, любовни и хумористични. Целта ми е северняшката народна музика да достигне до повече хора, защото ми се струва, че доста време тя остава на заден план. Фолклорът винаги е присъствал в семейството ми. Моят прадядо бе кларинетист и ръководеше духовата музика на селото. Баща ми доскоро свиреше на акордеон, тъй че може да се каже, че съм израснала с музика. Песните, които включих в диска, съм събирала през годините. Някои от тях научих още в детска възраст, а други – при срещите ми с хора от моя край. Голяма част от аранжиментите им са дело на Петър Миланов. Много благодаря на всички мои приятели, които дадоха най-доброто от себе си, за да се осъществи този диск. Надявам се по-нататък да имам възможност да запиша още северняшки фолклор.”
Въпреки че завършва езикова гимназия, Ралица Атанасова избира фолклорната музика за свое призвание в живота. Още като дете става част от народния хор към детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета” в Плевен. Дипломира се в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, със специалност дирижиране на народни хорове и ансамбли при проф. Василка Спасова. След това тръгва в малко по-различна посока – започва работа като преподавател по народно пеене. От 2001 г. пее в хора на ансамбъл „Филип Кутев”. Ралица Атанасова разказа за опита и положителните емоции, които преживява в престижната формация:
На въпроса с какво се отличават песните от родното й място, в сравнение с тези от други области на България, Ралица отговори:
„Северняшката музика е характерна със своето метроритмично богатство. Тук присъстват всички размери и техните разновидности, особено при хорàта. Това е нещо, което не се среща никъде по света. Чужденците са привлечени от тази разнообразна ритмика и от красивите мелодии. Надявам се интересът към българската фолклорна музика и занапред да е все така силен.”
Снимка: личен архив
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал име и на най-новия му албум, събрал десет негови песни. Певецът разказва, че е работил по тази..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му препятствия и предизвикателства. "Това е история за пътя нагоре – труден, но пълен с надежда...