През седмицата служебният вицепремиер по икономическата политика Екатерина Захариева проведе в Брюксел разговори с комисаря по регионална политика Йоханес Хан и представители на Главна дирекция „Регионална и градска политика” в Европейската комисия. Обсъдени бяха възможностите за отблокиране на плащанията от страна на ЕК по изцяло спряната Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) и по двете оси „туризъм” и „градско развитие” от Оперативната програма „Регионално развитие” на България. Става дума за т.н. финансови корекции в размер на около 100 млн евро заради допуснати нередности при провеждане на обществени поръчки по проекти за „водните цикли” на ОПОС в периода 2010-2013 г.
ЕК е настояла за налагането на т.н. „плоска” финансова корекция, около 10% от всеки един. Очаква се идната седмица България официално да уведоми комисията, че приема това предложение. Става дума за нарушения на обществени поръчки, извършени предимно от общините. Те обаче не разполагат с необходимия бюджет за изплащане на т.н. корекции. Затова, по настояване на президента Росен Плевнелиев, служебните министри приеха глобите да бъдат заплатени от централния бюджет, като за целта ще се предложи неговата актуализация след изборите. Последното правителство на БСП и ДПС застъпваше обратната теза – общините да поемат сами тежестта за нарушените от тях процедури на обществени поръчки по европрограмите.
Истината е обаче, че и държавната администрация имаше също дял в допуснатите нередности. Подобен ще бъде подходът и при изчисляваните в момента финансови корекции по Оперативната програма „Регионално развитие“ в сферите „туризъм“ и „регионална и градска политика“. Одитът при тях се очаква да приключи в края на месеца като се предполага, че финансовите корекции ще възлязат на около 50 млн евро. Захариева уточни, че парите по тези корекции не са загубени, те остават на разположение на България, но ще бъдат използвани за други проекти. „Знаете, че ОП „Околна среда” има наддоговаряне в достатъчна степен, така че тези пари да се насочат към други проекти”, припомни тя.
В Брюксел Екатерина Захариева обсъди също подготовката за следващия програмен период по ОП „Региони в растеж“. Постигнат бе напредък по въпроса за проектите на 28 града от типа малки населени места, при условие, че се спазва конкурентният принцип при избора на проекти с основен критерий постигане на растеж, създаване на работни места и запазване на демографския потенциал.
С издигане на знамето на Европейския съюз пред сградата на президентската институция беше отбелязан Денят на Европа. На церемонията присъстваха президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна..
На 18 май румънците ще гласуват отново за президент Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Симион, който е кандидат на..
"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х" по повод избирането на новия глава на Ватикана и римокатолическата общност в света...
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..