Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив празнува своя юбилей

БНР Новини
Танцовият състав при Академията.
Снимка: АМТИИ Пловдив

Вторият по големина български град Пловдив, тази година има много поводи за гордост. След като бе избран за Европейска столица на България през 2019, в края на септември там ще се отбележи и още едно важно събитие – 50-ата годишнина на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. За този период висшето училище е отворило път на много талантливи български творци: цигуларят Васко Василев, оперната певица Красимира Стоянова, редица народни изпълнители.

Някои от тях ще участват на грандиозния спектакъл, отбелязващ празника, за който подробности разказва проф. Милчо Василев – ректор на АМТИИ, главен художествен ръководител и диригент на Академичния народен хор:

„На 25 септември за първи път в България ще се състои уникален концерт. Петстотин певци, инструменталисти и танцьори от най-известните народни ансамбли едновременно ще пеят, свирят и танцуват на сцената на Амфитеатъра в Пловдив. Ще чуем и видим оркестрите и хоровете на АМТИИ, фолклорните ансамбли „Тракия” и „Пазарджик”, „Родопа” – Смолян и оркестъра на БНР. Голяма част от изпълнителите в тях са бивши наши възпитаници, с което много се гордеем. Солисти ще бъдат артисти, отново завършили нашата академия и отдавна придобили световна известност – Теодоси Спасов, Бинка Добрева, Илка Александрова, Росица Пейчева, Данислав Кехайов.”

През 2014 г. на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив получи наградата „Златното перо”, предоставена от Classic FM.

Проф. Милчо Василев сподели за един приз, който академичният съвет е присъдил единодушно:

„На 24.09 Теодоси Спасов ще получи званието „Доктор хонорис кауза” за изключителните му заслуги в развитието на АМТИИ. С изкуството си той доказа, че нашите народни инструменти са уникални. Теодоси допринесе за тяхното разпространение и известност по цял свят. Показа, че кавалът може да бъде равностоен и в народната, и в класическата музика, и в джаза. На базата на това ние в АМТИИ създадохме няколко поп и джаз формации, в които свирят наши колеги на народни инструменти. Теодоси никога не забравя да подчертае, че е завършил нашата академия.”

Теодоси Спасов също сподели за Радио България вълнението си по повод наградата, която ще получи:

„Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив е място за усъвършенстване. С голяма радост посрещам новината. Това изключително много ме радва и ми дава сили да продължа напред по пътя, по който вървя отдавна. На 25.09 ще участвам и в концерта по повод юбилея на академията с моя фолклорен квинтет.”

Предстоят още концерти по повод на половинвековната годишнина на академията. На 30 септември преподаватели от класическия факултет ще солират на оркестъра на Пловдивската опера. В афиша има изява и на студенти, които ще свирят със симфоничния оркестър на Пазарджик.

Празнуването на юбилея на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство ще завърши на 24 октомври в Градския дом на културата. Там ще бъдат представени всички жанрове на изкуството, застъпени в академията. В едночасовата програма са включени класическа и фолклорна музика и танци, поп и джаз изпълнения, изложба на студенти по изобразително изкуство и фотография.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05