През годините на Втората световна война музикалният деец Драган Прокопиев си поставя амбициозната задача да създаде хор към Българската армия. Основаният от него състав е първообраз на днешния Представителен ансамбъл на Въоръжените сили, от който израстват поколения музиканти. Разказът на първия диригент на формацията Драган Прокопиев, съхранен в „Златния фонд“ на БНР, проследява началните й стъпки:
„Изграждането на един такъв ансамбъл е сложен процес. Започнах с формирането на хор. С професионален институт могат да се направят големи постижения в ансамбловото музициране. Използвах материалната база, която имах в Първа мъжка гимназия, където преподавах. Имах кабинет с около 120 инструмента. Пуснах съобщение във вестниците, че ще се проведе прослушване за създаване на професионален ансамбъл към Българската армия. Започнаха за идват кандидати от хоровете „Гусла”, „Кавал” и други. Повечето гледаха с недоверие на това начинание – не им се вярваше, че в България може да се основе професионален хор. Така с първите, които одобрих, започнах своята практическа работа по разучаване на репертоара.“
Всеотдайността на Драган Прокопиев и старанието на хористите са възнаградени – в състав от 26 души под името Военен представителен хор ансамбълът изнася своя първи концерт през 1944 г. Следващата цел на неговия диригент е да привлече инструменталисти. Така постепенно се формира оркестърът към хора. В този обогатен състав Ансамбълът на БНА (Българската народна армия, както се нарича тогава) се представя в Музикалния театър през 1945 г. и получава възторжени отзиви. Голям принос за изграждането на състава има композиторът Асен Карастоянов, който написва специално за него около петдесет песни. С времето Драган Прокопиев успява да привлече някои от най-добрите гласове на България по онова време – Димитър Узунов, Никола Николов и др.
Не бива да пропускаме един важен детайл, пряко свързан с историята на Ансамбъла на БНА. През 1962 г. към Театъра на Народната армия се създава Армейският естраден ансамбъл. С него са свързани някои от най-големите имена на българската забавна музика като Ирина Чмихова, Маргрет Николова, а на сцената му се поставят първите мюзикъли в България.
През 1977 г. този Естраден ансамбъл става част от Ансамбъла за песни и танци на БНА.
От създаването си досега Ансамбълът на Българската армия е концертирал в страни от Европа, Азия, Южна Америка и Африка, като навсякъде получава висока оценка за своето изкуство. В началото на новото хилядолетие, вече с променена структура, той продължава своя творчески път. Сегашният състав включва мъжки вокален квартет „Армейска песен”, дамски фолклорен квартет „Ладена”, танцова формация "Алгара", дамски вокален квартет "Арми", а сред солистите й са едни от най-обичаните български поп изпълнители като Маргарита Хранова, Орлин Горанов и Росица Кирилова. През 2009 г. влиза в сила новото име – Представителен ансамбъл на Въоръжените сили, а само няколко месеца по-късно към състава са привлечени известните народни певци Гуна Иванова и Райко Кирилов. Това жанрово разнообразие оформя съвременния облик на формацията, която разпространява музикалната ни култура по целия свят.
Нашумялото дуо Молец поставя финал на турнето си из страната с грандиозен спектакъл. На 21 ноември в "Арена София" Крис Макаров и Юли Славчев ще ни преведат през своята музикална вселена с новото си звучене. Очакванията са за живи инструменти,..
Турнето "30 години Б.Т.Р. ", с което една от най-значимите рок групи на България празнува своя юбилей, ще завърши не с един, а с два концерта в Зала 1 на НДК. Поради големия интерес към първия – на 20 ноември, и разпродаването на билетите месец..
Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група..