Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биткойните печелят привърженици и в България

Снимка: архив

Още не е много ясно дали виртуалната валута биткойн е истинска валута, способна да замести държавните пари, още се водят спорове за нейното бъдеще, още са силни подозренията, че става дума за поредния балон като е-икономиката от преди няколко години например. Предпазливостта на властите по отношение на това ново разплащателно средство е напълно оправдана, тъй като то не се подчинява на досега известните и прилагани мерки за регулация и контрол, не е подвластно и на законите на валутните пазари. Всичко това не пречи биткойните да печелят популярност и все по-често да откриваме в световната виртуална мрежа нови възможности за тяхното използване. Защото всъщност това са само един вид електронни пари и те нямат книжен или пластмасов еквивалент, с който да плащаме в реални търговски сделки и обекти.

България не остана встрани от тази модерна съвременна тенденция. В началото на лятото даже беше създадена Българска биткойн асоциация /ББА/, в която членуват както физически лица, така и немалко фирми. Тя има за цел да популяризира, легализира и стимулира разпространението на това ново средство за плащане. Сред основателите е Павел Чорбаджийски, който е пожизнен член и на Bitcoin Foundation и се занимава активно с виртуалната валута от 2011 г. насам. Според него, ББА ще обединява привържениците на виртуалната валута и ще помогне на държавата при приемането и интерпретирането на Bitcoin в законодателството. Асоциацията ще защитава и правата на потребителите на Bitcoin и останалите криптовалути.

Биткойни обаче трудно се намират, не можете да отидете в банката или в обменното бюро и да поискате да си купите дигитални пари. Все още това остава за повечето хора истински технологичен подвиг и изисква немалко познания и умения в боравенето със софтуер и висококачествен хардуер. Феновете и инвеститорите в цифровата валута в България обаче намериха решение и на този проблем, инсталирайки и пускайки в действие първия битомат в София. От него като от банкомат могат да се купуват биткойни. За един месец работа устройството е продало виртуални пари на стойност над 5 500 евро.

Дори и да стават все по-лесно достъпни, биткойните продължават да са с ограничено поле на приложение. Доста държави по света, а и най-големите интернет магазини, все още изпитват противоречиви чувства към интернет парите и не проявяват голяма склонност да работят с тях. Тази предпазливост и този консерватизъм се наблюдават и в България, където търговците, които работят с биткойни, остават все още малобройни. Важното обаче е, че вече има такива – например ресторанти, магазини за електроуреди, хотели, общо около 50 търговци засега. По принцип консервативното министерство на финансите дори прецени за нужно да предупреди официално и специално данъкоплатците, че дължат данъци и за доходи, реализирани от търговия с биткойни.

България е малка страна, а биткойните са световна валута. Съдбата й в страната ще зависи следователно от големите пазари и инвеститори, за които изглежда пет години съществуване на биткойните не са достатъчно силен аргумент все още да вложат в тях своето доверие и да дадат тласък за тяхното развитие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Български антарктически институт

СУ "Св. Климент Охридски" отбелязва Деня на Антарктида с международно събитие

Международно събитие, посветено на европейската политика за устойчива планета и промените в климата, ще се състои днес в Софийския университет "Свети Климент Охридски". То се организира от Националния център за полярни изследвания и Българския..

публикувано на 03.12.24 в 06:15

Остава облачно, дъждове в Югоизточна България

Във вторник минималните температури ще са от 1 до 6°, в София 1°. През деня ще се задържи предимно облачно, главно в югоизточните райони с превалявания от дъжд. По-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има над Югозападна България...

публикувано на 02.12.24 в 19:05
Евелина Славчева

Евелина Славчева стана първата жена председател на БАН

Българската академия на науките за първи път ще има жена председател. Това е член-кореспондент Евелина Славчева, която днес беше избрана да застане начело на 155-годишната институция.  Осемдесет и един от членовете на Общото събрание на БАН дадоха..

публикувано на 02.12.24 в 17:14