Това са празници, които Европейската централна банка организира от 2003 г. Идеята е на всяко издание да се сложи акцент върху културното присъствие на една от страните-членки на Европейския съюз. Тази година във фокуса е България, затова е в сътрудничество с Българската народна банка. За „Кантус Фирмус” и за Класик ФМ оркестър тази покана идва като оценка за работата ни. Чест е, че ние организираме четири от събитията, които ще се състоят във фестивала. Програмата за откриването е подбрана така, че да представи най-добре българската музикална култура.
Дълъг е бил периодът на подготовка: от май 2013 г. досега. Афишът вече е готов, както и най-дребните подробности около пътуването на 83-мата участници в първия концерт. Той ще бъде под палката на Григор Паликаров.
Концертите ще бъдат записани и излъчени по Немския културен радиоканал за провинция Хесен – hr2. От „Кантус Фирмус” подготвят и два джаз концерта, които ще се състоят на 27 и 28 ноември тази година с участието на "Ангел Заберски трио", Васил Петров и Български брас квинтет. В програмата на „Европейски културни дни” във Франкфурт са включени и изяви на Детския хор на Българското национално радио, Столичния куклен театър, формация „Драгостин Фолк Национал” с диригент Стефан Драгостинов. Ще се проведе и лекция за тракийската цивилизация. Д-р Тодор Чобанов от Столична община обяви, че имат готовност да изпратят във Франкфурт фотоси и реплики за изложба, посветена на тракийското наследство. Пъстрата фестивална програма ще завърши с изпълнение на трупата на Нешка Робева – спектакъла „Мистерията Еньовден”.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..