Състоялият се на 29 октомври в Букурещ девети Форум за агро-търговия и икономическо сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа роди новината, че България ще бъде регионалният център на това сътрудничество в областта на земеделието. Решено бе в София да бъде създадена Асоциация за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Идея, която бе лансирана от страната ни преди година в рамките на предишни срещи в този формат 16+1.
По думите на китайския премиер Ли Къцян, „поднебесната империя” възнамерява през следващите 5 години да удвои търговския си обмен със страните от ЦИЕ и да увеличи значително своите инвестиции. Китайската държава е открила кредитна линия за ЦИЕ в размер на 10 млрд. щатски долара. Областите от интереси за инвестиции са най-вече в сферата на транспорта – изграждане на високоскоростни жп линии, пристанища, пътища, като и строеж на електроцентрали, включително ядрени. Отдавна заявено намерение на Китай е възстановяването на митичния Ориент експрес, този път чрез свръхбързи влакове от Пекин до Париж.
Китай все по-често обръща поглед към ЕС за внос на висококачествени храни, а също и селскостопански стоки. В това отношение България със своите добри традиции в земеделието има какво да предложи. „За нас като земеделска страна е изключително важно ние да бъдем локомотивът на отношенията между Китай и ЦИЕ”, заяви земеделският министър Грудев при подписване на споразумението за създаване у нас на Асоциация за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и ЦИЕ. Основната й задача ще бъде да осъществява и улеснява бизнес отношенията между Китай и ЦИЕ. Според г-н Грудев това е първата стъпка за институционализиране на сътрудничеството между страните от формата 16 +1 в областта на земеделието и храните. Асоциацията ще се помещава в българското Министерство на земеделието и храните.
България отдавна е позната на китайския пазар със своето кисело мляко, което се произвежда на място по български лиценз. Съществен пробив бе направен през последните години и по отношение на българските вина. По думите на изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев, през 2013 г. изнесеното вино за Китай е било 1,5 млн. литра, а само за полугодието на 2014-а износът е достигнал вече 2 млн. литра. Неговите очаквания са до края на годината експортът ни да достигне 4 млн. литра, т.е. ръст от над два пъти. Освен кисело мляко и вино, търсени български стоки в Китай са още родното розово масло, мед и пчелни продукти, преработени меса, плодове и зеленчуци, храни за животни. Ползотворно сътрудническо между двете страни може да се развие още в областта на селскостопанското машиностроене и аграрните науки. Сред партньорите на България извън Европейския съюз, Китай заема вече второ място след Турция като дестинация за българския износ.
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността българският външен министър Георг Георгиев се срещна с колегата си от Република Северна Македония Тимчо Муцунски. Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската..
Разширяването на свързаността между България и Турция е инвестиция в развитието на целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра на външните работи на Турция Хакан Фидан в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността...
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..