На 30 януари в болница в Сан Франсиско почина известният в цял свят проф. Карл Джераси. Създателят на хапчето антибебе си отиде на 91-годишна възраст от рак.
Проф. Карл Джераси е роден на 29 октомври 1923 г. във Виена. Баща му Самуел Джераси е български евреин и е бил известен кожен лекар в София. Когато родителите на създателя на хапчето антибебе се развеждат младият Джераси заминава с майка си за Виена. Но по-късно през 1938 г. се връща в България, за да се предпази от нацистите. Карл Джераси е учил в Американския колеж в София, а на 16 години заминава за САЩ, за да стане учен химик.
Освен хапчето, за което професорът казва: „Бяхме екип, а това не е хапче против бебета, а против аборти”, той е открил и кортизона. Вестник „Таймс” обявява проф. Джераси за една от тридесетте най-велики личности на хилядолетие редом с Нютон, Шекспир, Дарвин, Коперник и Айнщайн.
През 1968 г. под натиска на Ватикана номинацията му за Нобелова награда като откривател на революционното хапче бива отхвърлена. У нас обаче световно известният професор е отличен с орден „Мадарски конник”, връчен му от президента Петър Стоянов. Освен това става член на БАН и е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на академията.
През 2013г. проф. Карл Джераси посещава за последен път страната ни. Тогава той получава и титлата „Доктор хонорис кауза” на Американския университет в Благоевград. Идването му в България се реализира със съдействието на Израелско-Българския институт, в чиито борд на директорите участва и проф. Джераси.
Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..
В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°. По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..