Месец след терористичните атентати в Париж разполагаме с достатъчно материал, за да направим обзор на българската реакция на тези събития, тяхната медийна и политическа употреба. В първите часове след избиването на редакционната колегия на сатиричния вестник „Шарли ебдо“ в България беше като навсякъде: „Всички сме Шарли“. Журналисти, политици и социални мрежи изразиха единодушно възмущение от циничния коментар на един журналист, който възкликна в профила си във Фейсбук : „Французите си го получихаот толкова толерастия”. Постепенно обаче много от коментаторите и симпатизантите започнаха да стават все по-малко „Шарли“, особено като откриха, че вестникът се подиграва с персонажи от християнската религия повече, отколкото с тези на исляма. Общественото мнение се раздели на „либерали“ и „консерватори“, според това доколко и дали трябва да се ограничава свободата на словото. В крайна сметка и консерваторите се съгласиха, че Шарли си го е търсел, и си го е получил.
В медиите зачестиха изяви на събеседници с ултра-националистически и популистки възгледи, подклаждащи страхове от сирийските бежанци, потенциални носители на ислямски фундаментализъм. Докато политически отговорни управници в развитите европейки демокрации наблягахана това да се избегне амалгамата между ислям и тероризъм, в България един партиен лидер проповядваше в прав текст, че ДПС „е опасно също толкова, колкото и братята Куаши във Франция“, а ромите са потенциални терористи, тъй като лесно си сменят религията.
През последните две седмици интелектуалци и университетски преподаватели придобиха повече медийност. Сред тях кристализира „цивилизационният“ възглед, че Европа е жертва на мултикултурализма и на прекаления либерализъм в третирането на различностите и че трябва да се върне към християнските си корени и цивилизационната си мисия, особено в сблъсъка с ретроградния и опасен ислям. В крайна сметка, дясно и ляво не показаха особени различия и е редно да се запитаме защо, въпреки афиширания евро-атлантизъм, българското общество е все още така далеч от културата на развитите европейски демокрации?
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..