Ако си мислите, че името на камерен ансамбъл „3/4” е вдъхновено от тривременния метрум, значи се заблуждавате. Младите музиканти избират да се нарекат така, поради съвсем друга причина. „Въпреки, че сме четирима, не можем да се определим като квартет, защото свирим като трио, разпределени в различни комбинации от инструменти” – обяснява виолончелистката Теодора Атанасова. Освен нея в състава участват Александър Иванов /цигулка/, Фарадж Акбаров /кларинет/ и Симеон Златков /пиано/. Студентите вече са получили първите високи оценки за таланта си от международни конкурси и фестивали.
Музикантите разказаха колко интересно преминават уроците с техния преподавател. Проф. Станков разнообразява практическите занимания, като запознава възпитаниците си с любопитни подробности за произведенията и техните автори. През 2014 ансамбъл „3/4“ добавя към репертоара си „Клавирно трио” от Любомир Пипков по случай 110 г. от неговото рождение. Студентите представят творбата не само у нас, но и в Русия и Германия, а чуждестранната публика я посреща с бурни овации.
„Може би ще трябва за известно време да се разделим с нашия кларинетист. Той завършва бакалавърската си степен и възнамерява да продължи образованието си зад граница” – казва Теодора. Самата тя е със смесени чувства по въпроса за емиграцията:
„Радвам се, че показваме на младите хора, избрали да останат в България, че могат да се продължават да се развиват в родината си. Но имайки предвид колко космополитен вече е светът, може да натрупаме още опит в чужбина и отново да се върнем тук. Много наши връстници заминават за място, където според тях ще живеят по-добре. После се връщат, защото или не са случили на преподавател, или просто не са успели да се интегрират. Успехът в една непозната среда зависи от собствената воля, дисциплина и начин на общуване с хората.”
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..