„От моето посещение в САЩ и разговорите ми с американски бизнесмени установих, че проблемът на българските фирми е, че те се опитват да атакуват една малка таргет група от живеещите българи в САЩ, а това е една много малка част от американския пазар. Масовият американски потребител, при съответна маркетингова политика и една по-сериозна инвазивна политика, би могъл също да бъде основен клиент. Американските граждани проявяват интерес към продукти от млекопреработвателната промишленост, традиционно познати български вина.”
Лукарски счита, че една от най-перспективните ниши за българските производители е американският Среден Запад, където по традиция рядко достигат европейски стоки. А обединяването на заинтересованите производителите в клъстер ще подпомогне тяхното по-успешно представяне на пазара в САЩ, както и ще намали разходите и ще повиши ефективността на маркетинговите мероприятия. С презентирането на българските производители в САЩ, министърът се ангажира лично предвид на предстоящото отпадане на митата в двустранната търговия, след подписването в края тази година на Споразумението за търговия между ЕС и САЩ, известно като TTIP.
Планират се подобни мерки за стимулиране на износа към трети страни, сред които държавите от Близкия Изток, Сингапур, Китай и др.
В помощ на средните и малките фирми, които през последните години се борят за оцеляването си, ще бъдат усвоени в максимален размер и ресурсите по европейските програми:
„Развитието на средния и дребния бизнес основно ще бъде подпомогнато чрез усвояването на грантовите схеми по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. МСП са основните бенефициенти по тази програма. Идеята е да се насърчават иновативни и технологично модернизирани производства, които и в европейски мащаб и по „Планът Юнкер“, предвиждат излизането Европа от спиралата на дефлацията”, коментира плановете на правителството министър Лукарски.
По думите му, управляваната от него институция планира да предложи облекчени лицензионни и регулаторни режими, които да стимулират бизнеса.
Основните акценти в икономическата програма в краткосрочен план, според министъра на икономиката, са в следните направления:
„Нашите амбиции са да има промени в рамките на 2015-2016 г. по следните 5 приоритета: подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест. Насърчаване и подпомагане на малкия и средния бизнес, прозрачност при усвояването на евросредствата по ОП „Конкурентоспособност”, насърчаване на инвестициите и промени в образованието в резултат на взаимодействието между бизнеса, висшите и средните училища и трудовия пазар. Много бизнесмени се оплакват, че има недостиг на кадри в основни отрасли. В същото време, има прекалено много кадри в други отрасли, които стоят безработни.”
След една година без приватизационни сделки, през настоящата 2015-а се очаква раздържавяване на част от държавните активи. Какви са основните приоритети в приватизацията?
„Неясно защо при предишното правителство, приватизация не се е провеждала. Имало е един проект на план, който не е бил одобрен в крайна сметка, нито от правителството, нито е минал през комисиите на НС. Нашата амбиция, заедно с изпълнителния директор на агенцията за приватизация, е да извадим дружествата, които все още не са приватизирани и при които е възможно да настъпи реален икономически ефект. Това ще стане било през борсата, било чрез открити търгове. Ясна е целта – тъй като има сериозен дефицит в бюджета, това е едно от средствата той да бъде преодолян“, каза в заключение министър Божидар Лукарскси.
С хляб, сол, мед и пожелание за здрава и щедра година беше посрещнат днес служебният премиер Димитър Главчев на ГКПП "Кулата". Той отиде там, за да провери новата организация за свободно преминаване, след като България стана пълноправен член на Шенген от..
С разнообразни инициативи българите из цялата страна посрещат новата 2025 година. Над 20 членове на клуба на треньора по карате и йога Емил Златев във Варна по традиция плуваха на 1 януари в морето. Те споделиха, че никога не боледуват и се чувстват..
Служебният кабинет на Димитър Главчев публикува отчет за своята дейност. В него се отбелязва, че кабинетът е работил целенасочено, за да финализира процеса на пълноправно членство в Шенген, и България е изпълнила тази цел. Благодарение на усилията му..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..