Сдружение „Лудогорие” в Разград ще кандидатства за поставяне на рекорд на Гинес за най-многолюдна старинна венчавка и за най-дългата сватбена трапеза. Това ще стане по време на Четвъртия национален фолклорен събор „Лудогорие”, който се провежда от 3 до 5 юли в местността „Пчелина” край Разград . На третия ден от събора гостите ще участват във възстановка на венчален ритуал от XIX век. С тази новина ни зарадва Валентин Димов, председател на сдружението:
„Целта ни е всяка година по време на събора „Лудогорие” да представяме старинна сватба от различна етнографска област и да дадем шанс на всички българи да дойдат и да седнат на софрата с младоженците. Миналата година пресъздадохме сватбата от известния български филм „Време разделно”. Тогава младоженците Виктория и Денислав се врекоха във вечна любов и вярност. С този ритуал от родопския регион поставихме балкански рекорд – на трапезата с дължина 640 м. седнаха 1520 души. След събитието много хора от България и чужбина ни се обадиха и пожелаха да бъдат част от следваща сватба, което ни подсказа, че може да кандидатстваме за рекордите на Гинес.”
Организаторите избират младоженците от етнографската област, от която е ритуалът. Тази година щастливците са Стойка и Росен от Нова и от Стара Загора – градове в сърцето на Тракия. Сватбата им ще възроди венчален обред от тракийската област, съществувал преди 100 години. В него ще участват 12 групи за автентичен фолклор. „Избрахме групата с най- възрастните баби, защото те пазят най-точни спомени за традициите”, подчертава Валентин Димов. А подготовката е в ход. Вече са поръчани 4000 глинени купи, 4000 дървени лъжици, 25 агнета, които ще бъдат приготвени в най-голямата „Юнашка тава” и най-големия „Юнашки тиган”.
Домакините са готови да посрещнат около 4 000 гости с 600 погачи, 600 кг. сирене и 2 тона руйно вино, което ще струи от 8 бурета около трапезите, всяка с дължина 120 м.
„Ще бъде истински български празник. Миналата година участваха 120 фолклорни състава от цялата страна и сега ги очакваме. Всеки да отвори бабината ракла, да си сложи носията и да дойде”, кани Валентин Димов и допълва:„Няма да спрем и ще продължим традицията. Догодина ще представим старинна капанска сватба. Но искам да подчертая, че всеки, който иска да седне на трапезата на младоженците, трябва да бъде в българска народна носия. Целта ни е да заснемем това многолюдно събитие и да го оставим за децата, за идните поколения, за да могат да се докоснат до старите български обичаи. С този своеобразен скок назад във времето ще пишем българската история.”
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници,..