„Европейски проекти за красива България” е мотото на фотоконкурс, организиран от Областният информационен център в София. Така по достъпен и забавен начин жителите и гостите на града ще покажат красивите и добри неща, които откриват около себе си. Стартът на конкурса бе даден на 3 април – денят, в който София е обявена за столица на съвременна България. След месец авторите на трите най-добри фотографии ще получат награда, а други 30 снимки ще бъдат подредени в изложба в навечерието на Деня на Европа – 9 май. В конкурса могат да участват ученици, студенти, любители фотографи и всички, които обичат нашия красив столичен град.
Насочваме вниманието към обекти, които са били обновени с европейски средства в столичния ни град. Става дума за променени сгради, обновени паркове и градини, а също и реставрирани културни забележителности, които са попаднали във фокуса на фотообективите – това казва Елза Григорова – управител на Областен информационен център София, един от общо 28-те в страната.
Искаме да покажем колко много е променена София, чрез средствата, постъпили по седемте оперативни програми, сред които са изграждането на софийското метрото, Централни минерални бани, новата инфраструктура и автобуси, градинките, които непрекъснато се обновяват и т.н. Искаме да видим позитивно какво се е променило. Лично аз бих снимала станциите на метрото, в които са изложени археологически находки, на фона на модерната градска среда. Бих снимала и новият лъч на метрото до летището, както и променените зелени кътчета на столицата. Любимото ми място за отдих и разходка е Южния парк. Там се направиха поредица от реконструкции, промениха се цветните градини, поставени са нови пейки. Проблемът е, че ние не умеем да пазим всичко това със съзнанието на стопани. Столичани имат право по време на обществените обсъждания да казват своето мнение. Много си приличаме с други европейски столици, но някак когато живеем в този град, не отчитаме позитивните промени.
Развитието на столичния град на фона на емблематичните сгради се забелязва и в една друга изложба на фотоси, запечатали градската среда от края на XIX и началото на XX век. Тя е подредена във фоайето на Българското национално радио, а черно-белите фотоси са част от архива на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”. Идеята за старинната фотоизложба е на Радио София, а тя освен фотографии, съдържа и стари картички, които са били изпращани по пощата – обяснява директорът на библиотеката професор Боряна Христова и добавя:
Аз много харесвам града от онова време, защото има хубава старинна романтика в него, както го харесвам и днес. Хубавото е, че повечето неща, с малки изключения, които се виждат на тези фотографии, съществуват и днес. Това са Орлов мост, Лъвов мост, паметникът на Цар Освободител и Парламента, Народният театър… Вижда се колко различно е било обкръжените на тези сгради от днес. По това можем да разберем как се развива градът. Това, което ми липсва в наши дни, е някогашният фонтан с фигури на лебеди в него. Намирал се е пред Народния театър, но е бил разрушен по време на войните. Но се надявам че общината някой ден ще има възможност да възстанови и такива елементи., които придават чар на града. Повечето картички си имат печат на ателиетата, в които са правени, а много от тях са дело на дворцовите фотографи. В последните години София много се промени и независимо колко е критикуван този град, той е най-привлекателният, затова и в него всички искат да живеят и работят. Аз, като потомствена софиянка, намирам, че София се променя динамично, особено централната част става все по-хубава.
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..