Свободни книги, като истински пътешественици, ще поемат за втори път своя поход из страната в търсене на нови читатели. Това ще се случи на 23 април, Световния ден на книгата и авторското право. Инициатори на вълнуващото приключение са сайтът „Аз чета“ и Буккросинг (Bookcrossing) общността в България. С помощта на издателства, граждански организации, културни центрове и най-вече ентусиазирани книгомани, те ще превърнат градските пространства в библиотеки на открито. В миналогодишното издание над 800 пътуващи книги са кръстосвали страната ни, попадайки в ръцете на различни хора. За подготвяните тазгодишни инициативи разказва Милена Златарова, редактор в сайта „Аз чета“ и първият буккросър у нас:
Тази година обявихме първия си конкурс за детска рисунка и много се вълнуваме от този факт. Той е по повод 21 април, Международния ден на буккросинг. Това е датата, на която е стартирал американският сайт, от който започва всичко. Идеята ни е да провокираме децата да се запознаят със световното литературно движение на пътуващите книги и да изобразят в рисунките как си представят пътешествието на една книга. Срокът за изпращане на рисунките е 24 април. Подробностите за участие са на сайта „Аз чета“. Същинската кампания ще бъде на 23 април, когато с помощта на доброволци и надявам се много други ентусиасти буккросъри ще „освободим“минимум 300 книги в различни пространства в София. Очакваме да се включат и други градове. Благодарни сме на партньорството на Българската библиотечно-информационна асоциация, която разпространи нашето послание до регионалните библиотеки в страната. Те също са ентусиазирани от идеята и се надяваме това да се случи не само в София, но и в други градове.
Буккросинг е световно литературно движение, зародило се в САЩ през 2001 г. Към момента то има над един милион почитатели по целия свят, а в последните години започва да набира популярност и у нас. Милена, която по професия е музикант, но книгите са нейното хоби, става истински фен на Буккросинг през 2003 г.
Идеята на Буккросинг е книгите да се оставят на обществени места, където лесно могат да бъдат намерени, като паркове, градски пространства, обществен транспорт – пояснява Милена. – Има и т.нар. специално обособени буккросинг зони.Това са обикновено заведения или културни центрове, които са гостоприемни към пътуващите книги. Така се получава нещо като свободна библиотека. Хората могат там да оставят книги и да намерят нови, споделени от други читатели.
Пътуването на всяка книга може да се проследи в сайта bookcrossing.com, където тя се регистрира със специален код. Нова Зеландия и Австралия са най-далечните дестинации, от които са достигали до Милена книги.
Снимките са предоставени от сайта „Аз чета“
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Столичната Червена къща представя изложба от "живи" картини, които разказват приказка за светлата промяна, която всеки може да донесе на света...