Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Снимка: Български културен институт в Берлин

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik".

Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно море в Созопол, той напуска бащиния си дом в началото на ХХ век и никога повече не се завръща в него. В търсене на собствените си корените, днес неговата правнучка за пръв път посещава българското морско градче. Но дали там все още живее светът от детството на художника? Едно е сигурно – неговите спомени, изпълнен с таласъми, морски дракони, прозирни гори и силуети на нимфи, намират продължение в картините му. 

Режисьори на творбата са Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев. Участват Катерина Нези, Мария Гунаропулу, Деспина Гунаропулу, Радост Георгиева, Аспасия Порожанова.

Събитието се провежда в рамките на Седмицата на българското кино за изкуство и творци ДОК-АРТ-ФЕСТ, организиран от Българския културен институт и под патронажа на Григор Порожанов, извънреден и пълномощен посланик на България в Германия.

Входът е свободен, но с предварителна регистрация: karten@brotfabrik-berlin.de или / и на тел. 030 4714001.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изявени художници ще участват в пленер "Творец и природа" на брега на Дунава

Двайсет и деветият национален пленер по изобразително изкуство "Творец и природа" ще се състои в село Ветрен на брега на Дунава от 22 до 28 август, съобщиха за БТА организаторите от местното Дружество на художниците и Община Силистра. В събитието..

публикувано на 22.08.25 в 07:40

Огняново Класик Фест – нова инициатива на Старозагорската опера

На 1 юли 2025 г. Държавна опера – Стара Загора отбеляза столетен юбилей. В програмата, посветена на 100-годишнината, първата извънстолична оперна трупа у нас заложи десет премиери, спектакли на Детско-юношеската студия за опера и балет, репертоарни..

публикувано на 21.08.25 в 10:00

"Живописна България" – туризъм по пътя на литературата

Десет европейски университета ще представят научната си програма "Живописна България. Български литературни маршрути" в родопското село Хухла, а учени от Анкара и Варшава вземат специално участие в тазгодишното издание на културния фестивал "Мистериите..

публикувано на 17.08.25 в 11:35