След решителната среща за изграждането на интерконекторите между България и Гърция и между България и Румъния, които представляват т. нар „Вертикален газов коридор", Панайотис Лафазанис, министър на възстановяването на производството, на околната среда и енергетиката на Гърция, даде интервю специално за Радио България.
Тук сме на тристранна среща на министрите на енергетиката на Гърция, България и Румъния с цел да дискутираме и да дадем тласък на т. нар. Вертикален коридор, т.е. – на системата от газопроводи, които ще преминават през нашите територии. Синьото гориво ще идва от Азербайджан, ще преминава в Гърция, от там ще продължава към Албания и през Адриатическо море ще стига до Италия. В момента става дума за един лъч, който от гръцкият град Комотини ще минава през България и ще стига до Румъния. Резултатите от разговорите са много положителни и най-важното е, че определихме графика за реализацията на проекта, чиято основна цел е да осигурят на потребителите – граждани и фирми, по-добри цени. Положихме едно добро начало и следва да координираме усилията си за да изпълним тази идея.
Българската част на газопровода ще започне да се строи през 2016 г. и се очаква всичко да е приключило до 2018-а, като, според гръцкия министър, става дума за един много значим проект за следващите поколения. Споразумението е вече факт и решенията са взети – направени са изследванията, всичко е начертано и остава само реализацията, а тя ще се случи, защото финансирането е налице.
Проектът е от европейско значение и смятам, че средствата ще са достатъчни за да го завършим“ – заяви категорично министър Лафазанис. През тези тръби няма да минава просто природен газ. Те ще бъдат проводници на приятелство и сътрудничество за нашите народи. Отношенията между България и Гърция са отлични, но има пространство за още по-добро развитие. Енергетиката е базата, на която се изграждат икономическите отношения, полагаме усилия и в сферата на търговията, инвестициите, туризма и културата. Нашите народи имат общи културни корени, общи традиции, общо историческо развитие и могат да имат общо бъдеще – на базата на общи ценности и цели.
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със съставянето на редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание. Президентът връчи първия..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..