Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждането на българския участък на „Вертикален коридор“ започва догодина

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След решителната среща за изграждането на интерконекторите между България и Гърция и между България и Румъния, които представляват т. нар „Вертикален газов коридор", Панайотис Лафазанис, министър на възстановяването на производството, на околната среда и енергетиката на Гърция, даде интервю специално за Радио България.

Тук сме на тристранна среща на министрите на енергетиката на Гърция, България и Румъния с цел да дискутираме и да дадем тласък на т. нар. Вертикален коридор, т.е. – на системата от газопроводи, които ще преминават през нашите територии. Синьото гориво ще идва от Азербайджан, ще преминава в Гърция, от там ще продължава към Албания и през Адриатическо море ще стига до Италия. В момента става дума за един лъч, който от гръцкият град Комотини ще минава през България и ще стига до Румъния. Резултатите от разговорите са много положителни и най-важното е, че определихме графика за реализацията на проекта, чиято основна цел е да осигурят на потребителите – граждани и фирми, по-добри цени. Положихме едно добро начало и следва да координираме усилията си за да изпълним тази идея.

Българската част на газопровода ще започне да се строи през 2016 г. и се очаква всичко да е приключило до 2018-а, като, според гръцкия министър, става дума за един много значим проект за следващите поколения. Споразумението е вече факт и решенията са взети – направени са изследванията, всичко е начертано и остава само реализацията, а тя ще се случи, защото финансирането е налице.

Проектът е от европейско значение и смятам, че средствата ще са достатъчни за да го завършим“ – заяви категорично министър Лафазанис. През тези тръби няма да минава просто природен газ. Те ще бъдат проводници на приятелство и сътрудничество за нашите народи. Отношенията между България и Гърция са отлични, но има пространство за още по-добро развитие. Енергетиката е базата, на която се изграждат икономическите отношения, полагаме усилия и в сферата на търговията, инвестициите, туризма и културата. Нашите народи имат общи културни корени, общи традиции, общо историческо развитие и могат да имат общо бъдеще – на базата на общи ценности и цели.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българска академия на науките

Учените от БАН подкрепиха единството БПЦ–БП

Събранието на академиците и член-кореспондентите при Българската академия на науките (САЧК), което обединява всички членове от научни и творчески направления на Академията, прие Становище в подкрепа на Българската православна църква - Българска..

публикувано на 14.01.25 в 10:44

Екип с участието на български учени откри три нови екзопланети

В една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента, научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети, съобщи БНТ. Панетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в..

публикувано на 14.01.25 в 09:06

Ромите отбелязват Василица - Новата година по стар стил

Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация "Амалипе". По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13 срещу 14 януари ...

публикувано на 14.01.25 в 00:00