Солидно въоръжена и подготвена група лица помрачи този уикенд Македония, влизайки в сражение с полицията в Куманово, след което останаха десетки убити и ранени. Президентът Георге Иванов, прекратил заради сраженията визита в Русия, след заседание на Съвета за национална сигурност обяви, че полицията е предотвратила координирани терористични нападения на групата в различни райони на страната, а членовете й са били екстремисти и престъпници със забележителна военна подготовка и умения, с боен опит от конфликти в региона и Близкия изток, а вероятно част от тях – и от участието си в групировката „Ислямска държава“. Според Никола Груевски, става въпрос за най-опасната терористична група на Балканите.
Съвсем очаквано, последва широка поредица реакции на политици от регионален и световен мащаб, изразяващи тревога и загриженост за ситуацията. В специална декларация Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг настоя всички политически и общностни лидери да работят заедно, за да възстановят спокойствието и да се извърши прозрачно разследване на случилото в интерес на страната и на целия район.
Но събитията едва ли вече са приключили и едва ли следва да ги приемаме като изненада. Срив във вътрешната сигурност на страната вероятно трябваше да се очаква след толкова продължителна парламентарна и политическа криза, при която опозицията не участва в законодателната дейност, а коалиционните партньори в управлението имат дълбоки противоречия, включително и в отношението си към президента. Парламентарна и политическа криза на фона на непримирими вражди не само в македонската политическа общност, но и в албанската такава, част от която е в управлението, другата – в опозиция. Криза на фона и на тежък проблем с името на Македония, който препятства приемането й в НАТО и ЕС, и на тежък проблем с признаването на автокефалния характер на Македонската православна църква, който я поставя в специфично положение в православната международна общност. Дълбока вътрешна криза в условията на съществуващи още от времето на етническия конфликт през 2001 г. паравоенни формирования, които отново издигат лозунга за създаване на Република Илирида и настояват международните фактори да накарат македонските власти да я приемат, иначе ще унищожат целите Балкани!
Явно ставащото в Македония се нуждае не само от разследване, но и от много дълбок политически анализ.
До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция. Вече има разговори на синдикалистите с отделни министри за проблемите по сектори. Сред исканията на..
Държавният глава Румен Радев връчи Почетния знак на президента на Българското национално радио (БНР) - на неговия генерален директор Милен Митев, по време на тържествения концерт в Софийската опера и балет. Постановлението е издадено по повод 90-ата..
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..