В четвъртък военният министър Николай Ненчев официално обяви, че предава целия архив на бившето Разузнавателно управление на Министерство на Народната отбрана (РУМНО) на комисията по досиетата, както популярно е известна Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. По силата на разпореждането на Ненчев от масивите на служба "Военна информация", както в момента се нарича военното разузнаване, около 33 хил. документа трябва да бъдат извадени и транспортирани в хранилището на комисията по досиетата.
Дълбоко съм убеден във всичко онова, което правя, и вярвам, че България трябва да разбере до край, да отвори и прочете докрай страницата за репресивните структури на комунизма. Разбирам натиска това да не се случи. Вероятно ще има още тайни, които не знаем, – обяви министър Ненчев.
Инак процедурата започна веднага след като беше назначен нов директор на служба "Военна информация" в лицето на бившия служебен министър на вътрешните работи Йордан Бакалов. Той замени на този пост Веселин Иванов, който от 2013 г. насам отказваше да предаде част от архивите на бившето военно разузнаване с аргумента, че по този начин ще бъдат осветени чужди граждани, които са сътрудничели на българските специални служби преди 10 ноември 1989 г. и това ще застраши живота им. Министър Ненчев призна за противоречие между него и бившия директор Иванов и че иска да започне на чисто с новия – Бакалов.
Тезата за евентуалното разкриване на български агенти в чужбина беше многократно отричана от председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов, който няколко пъти е подчертавал, че ще се оповестява информация само за български служители и сътрудници на военното разузнаване. Според един от членовете на комисията по досиетата – Екатерина Бончева – и до момента при тях е попадала информация за чужди граждани, сътрудничели на Държавна сигурност, но името на нито един от тях не е изтекло. Евтим Костадинов пък отсече, че досиетата на чуждите граждани те нито имат право да ги искат, нито да ги коментират". Така сега отговорността за трансфера на масивите остава за новия шеф на „Военна информация“ Йордан Бакалов.
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална..