В четвъртък военният министър Николай Ненчев официално обяви, че предава целия архив на бившето Разузнавателно управление на Министерство на Народната отбрана (РУМНО) на комисията по досиетата, както популярно е известна Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. По силата на разпореждането на Ненчев от масивите на служба "Военна информация", както в момента се нарича военното разузнаване, около 33 хил. документа трябва да бъдат извадени и транспортирани в хранилището на комисията по досиетата.
Дълбоко съм убеден във всичко онова, което правя, и вярвам, че България трябва да разбере до край, да отвори и прочете докрай страницата за репресивните структури на комунизма. Разбирам натиска това да не се случи. Вероятно ще има още тайни, които не знаем, – обяви министър Ненчев.
Инак процедурата започна веднага след като беше назначен нов директор на служба "Военна информация" в лицето на бившия служебен министър на вътрешните работи Йордан Бакалов. Той замени на този пост Веселин Иванов, който от 2013 г. насам отказваше да предаде част от архивите на бившето военно разузнаване с аргумента, че по този начин ще бъдат осветени чужди граждани, които са сътрудничели на българските специални служби преди 10 ноември 1989 г. и това ще застраши живота им. Министър Ненчев призна за противоречие между него и бившия директор Иванов и че иска да започне на чисто с новия – Бакалов.
Тезата за евентуалното разкриване на български агенти в чужбина беше многократно отричана от председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов, който няколко пъти е подчертавал, че ще се оповестява информация само за български служители и сътрудници на военното разузнаване. Според един от членовете на комисията по досиетата – Екатерина Бончева – и до момента при тях е попадала информация за чужди граждани, сътрудничели на Държавна сигурност, но името на нито един от тях не е изтекло. Евтим Костадинов пък отсече, че досиетата на чуждите граждани те нито имат право да ги искат, нито да ги коментират". Така сега отговорността за трансфера на масивите остава за новия шеф на „Военна информация“ Йордан Бакалов.
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..