Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кино като насън или фабрика за мечти в полите на Витоша

БНР Новини
Снимка: киностудиа „Ню Бояна“

Киното е магия, илюзия, бягство от реалността, водовъртеж от емоции… Но и индустрия за милиарди! Оказва се, че немалка част от хитовете, които се въртят по световните екрани, са заснети не къде да е, а в подножието на Витоша. Тук, на хвърлей от столичния град, се намира най-голямата фабрики за мечти в Източна Европа, известна още като киностудиа „Ню Бояна“.

Затегни колана, поеми дъх и се приготви за поредното шеметно преживяване. Защото в софийския Холивуд всичко е възможно. Като например да пропътуваш хилядолетия напред или назад във времето, за да станеш свидетел на гладиаторска битка в римски колизеум, да се озовеш в центъра на гангстерска престрелка по улиците на Ню Йорк или да прекосиш пустинята Гоби, изнемощял от жажда и глад, в опит да избягаш от сталински лагер… Можеш да срещнеш екзотичната Салма Хайек в някое затънтено близкоизточно градче или пък да се сблъскаш с въоръжените до зъби Силвестър Сталоун и Мел Гибсън.

През последните години за изграждането на студиа, декори и закупуване на техника са били инвестирани над 50 млн. евро, като до момента софийският Холивуд е бил снимачна площадка на над 180 световни продукции. В студиата в подножието на Витоша са снимани филми като „300: Възходът на империята”, „Черната Далия”, „Конан Варварина“, „Спартак“ , „Бягство“, трите части на „Непобедимите“ и още, и още хитови продукции, които привличат у нас най-ярките звезди от световния кинонебосклон. Така неусетно София се превърна и в столица на киното. Нашият киноцентър не предоставя само декори и инфраструктура, а целия цикъл от технически и творчески услуги, необходими за създаването на една лента – казва Ярив Лърнър – изпълнителен директор на „Ню Бояна“. А защо в наши дни големите асове на киноиндустрията избират София за своя снимачна площадка? Явно причината не е само в ниските разходи. Има и друго.

София има страшно много разнообразни от архитектурна гледна точка сгради от различни епохи – казва Ярив Лърнър. – Освен това, хората от бранша са много добри, така че ако имаш сцени, при които трябва, например да скочиш от влак и да се метнеш на хеликоптер, това е мястото, където да ги реализираш. А иначе има много причини да снимаш филм тук, но главната са българските професионалисти. Те са много талантливи и допринасят в превръщането на съвременното кино в магия. Наскоро открихме обучителен център за кинопрофесионалисти, така че тук нещата тепърва ще се развиват.

Статисти, асистент-режисьори, каскадьори, гримьори, спецове по визуалните ефекти, техници, а напоследък и все повече актьори – българската следа е значителна в създаването на световните кинохитове у нас. Само по филма „Непобедимите 3“ са били наети над 2 хиляди души от българска страна.

Всички специални ефекти се правят тук – това е огромен обем работа, който се дава изключително на местни екипи – казва Александра Цветкова от „Ню Бояна“. – Например „Септември в Шираз” с Ейдриън Броуди е международен проект, завършен изцяло тук – от сценарий до екран. Във всички нива, свързани с реализацията му, са били наети български екипи. Повечето копродукции с нашенско участие ползват услугите на студиата ни. „Никой не иска нощта“ с Жюлиет Бинош е една такава продукция между България, Испания и Франция.

Тук различните епохи съжителстват рамо до рамо, а географските разстояния са без значение. Пред захласнатия ти поглед се редят лондонски улици, гръцко селище, средновековен квартал, близкоизточно градче, а на крачка встрани се мъдри античен колизеум. Имаме си и нюйоркско метро, което за съжаление не е свързано със софийското – шегува се Александра. Декорите са толкова реалистични, нищо че са направени от стиропор, а отвътре са кухи. Сценографите редовно ги „преобличат” и приспособяват за нуждите на дадена продукция или пък визуалните ефекти допълнително се дорисуват виртуално.

Например лондонска улица ще бъде префасонирана в мумбайски квартал във връзка с предстояща продукция на Боливуд – обяснява събеседничката ми. Вътрешните сцени пък се снимат в оборудваните по последния писък на техниката студиа. В едно от тях попадаме на възстановка на изоставена планинска хижа. Мястото е злокобно, мебелите са разхвърляни, на масата лежат следи от недовършена вечеря, стените са оплискани с кръв. Не снимай, това е снимачна сцена на поредната ни продукция! – предупреждава ме Александра. До края на годината „Ню Бояна“ ще реализира 12 проекта – това са все филми с участието на известни звезди, някои от които вече добре познават София. Фабриката за мечти ни готви още изненади!

Снимки: Венета Николова и киностудиа „Ню Бояна“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05