Търпението на българската общественост тази седмица бе поставено отново на изпитание от изявления на политици и военни за предстоящо приемане на американска тежка военна техника и персонал в България. Казваме отново, защото подобни вълнения обществеността преживя през февруари във връзка сМобилизационния преглед на българската войска, възприет от някои като подготовка за война с Русия.Сега военният министър на САЩ обяви в Талин, че заедно с други източно и центролнаевропейски страни, България е приела на територията й да бъдат разположени американски танкове, оръдия и друга военна техника. Заместник-командващ на корпуса на американската морска пехота в Европа обяви по-късно, че през септември в България ще пристигнат 155 американски морски пехотинци с 4 танка, 6 бронетранспортьора и 3 гаубици. Новините предизвикаха тревога сред българската общественост. За изострянето на чувствителността към чуждото военно присъствие в родината, и за опасенията от евентуално негово използване срещу Русия, принос даде не само силната в страната проруска и антиамериканска агитация, но и част от самияуправляващи елит. Вместо да обясни адекватно основанията за приемане на чужда техника и военен персонал, първоначално военният министър увери, че няма официално искане за подобно нещо. За което се допитал и до американския посланик в София. Едва по-късно външният министър обясни, че става въпрос за поети вече от България ангажименти, при това още през 2006г. по време на управлението на тройната коалиция, водена от проруската БСП. Настояли първоначално за извънреден парламентарен дебат по темата, след това обяснение социалистите замълчаха. Че обществените тревоги бяха превъзбудени от политически фактори показа също фактът, че докато на фокус бяха идващи от чужбина изявления за предстоящо разполагане на оръжия, в самата България приключвашетактическо учение с международно участие под названието „Кабиле - 2015 г.” В него бяха ангажирани 50 военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ в Европа, танкове М1 „Ейбрамс”, МТЛБ, „Хамър”, бойни машини „Страйкър”, вертолети, самолети, но това не разтревожи миролюбивата общественост. Обстоятелствата подсказват, че обществото заслужава по обективна и коректна информация, когато се касае за военни въпроси в усложнена международна обстановка. С тежка сухопътна техника България не би и могла да прояви агресивност към Русия, но все пак, дори и с учебни цели, тази техника ще се използва в източния фланг на НАТО, станал напоследък твърде уязвим и напрегнат около кризата с Украйна.
В петък минималните температури ще бъдат между минус 20° и минус 5°. В София ще е около минус 13°. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници...
В "България днес" на 20 февруари говорим за неизчерпаемата тема за изкуствения интелект и как навлизането му ще засегне пазара на труда и ще се отрази върху образованието. След това се отправяме към Брюксел, за да разгледаме българския магазин там и да..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..