Днес парламентът трябваше да гласува промените в основния закон на страната, които засягат съдебната система. Това беше най-важният приоритет за Реформаторския блок. След като се разбра, че няма да се постигне необходимото конституционно мнозинство, министър-председателят Бойко Борисов се намеси. Пазарлъците, които наблюдавахме дни наред, или с други думи „сметките с калема в парламента“, както се изрази Бойко Борисов течаха с променлив успех. Промяната на Конституцията има смисъл, ако предвижда граждански контрол над прокуратурата и главния прокурор чрез по-голяма парламентарна квота в прокурорската колегия на ВСС, и още – ако намаляваше мандата на ВСС и 7-годишния мандат на главния прокурор, който и да е той. Това към момента не се случи, но се постигна „исторически компромис“. Премиерът Борисов благодари на реформаторите, патриотите, ДПС, АБВ, БДЦ и на неговата партия ГЕРБ, че са превъзмогнали чисто партийните си пристрастия.
Съобразихме се с всички, с компромисите, които всеки искаше да направи, за което съм им много благодарен, заяви премиерът Борисов. Това е един изключителен знак към народа, към Европа, че има политически лидери, политически партии, които могат да надскачат егото си, когато става въпрос за държавата.
Днес в парламента се очаква да бъде депозиран нов законопроект за промени в Конституцията, като депутатските подписи за неговото внасяне вероятно ще надхвърлят 180. Тогава, през септември, промените в Конституцията ще тръгнат по „бързата писта“. Кои са трите консенсусни точки под които ще се подпишат депутатите? Това са: разделяне на Висшия съдебен съвет, пряк избор на магистратската квота във ВСС и усилване правомощията на инспектората.
В новия проект остава предложението за разпределението на квотите за назначенията в двете колегии на Висшия съдебен съвет, но депутатите ще се допитат до Конституционния съд. Радан Кънев от РБ обясни, че това не е отстъпление от реформите:
Това не е имитация на съдебна реформа. Това е пълноценно, цялостно преустройване на ВСС според първоначалните идеи на конституционната промяна, тоест най-важната точка от програмата за съдебна реформа и от конституционния законопроект се подкрепя в своята цялост и дълбочина, както по отношение на правомощията на ВСС, така и по отношение на състава на отделните колегии. Тук не е въпросът в такива преговори да има победители и победени, но за всички привърженици на съдебната реформа в България това е изумителен, неочакван успех.
Лидерът на ДПС Лютви Местан отбеляза:
Мисля, че партиите в 43-тото Народно събрание показаха, че имат воля да поставят националния интерес над партийното его. Взехме трудно, но и вярно решение.
Скромно, но от сърце. Така ДПС отново влиза „в лъча на прожектора“. То ще участва в конституционните промени, защото бе игнорирано от първоначалния проект и ще декларира „завоя надясно“ – много полезен след провала в управлението с БСП. Категорично „против“ и срещу новия проект за промяна на основния закон застават БСП и „Атака“. Лидерът на социалистите Михаил Миков заяви:
Едничката цел е разместване и овладяване на позиции в съдебната власт. Но не може да бъдат излъгани нито нашите европейски партньори, нито българските граждани. Ние продължаваме да бъдем последователни, че промените, реформите в съдебната власт изискват много по-сериозно отношение, отколкото събиране на гласове, взаимни обвинения и заплахи, закани.
Съдебната реформа надали ще даде повече справедливост за хората и повече стабилност на системата, а ще преразпредели сферите на политическото влияние и прилежащите им олигархични кръгове. Докато течаха преговорите, няколко стотин будни граждани, все още не загубили напълно надежда, пиеха кафе около Народното събрание. Вероятно искаха да напомнят, че каквото и да се прави в сградата под мотото „Съединението прави силата“, то не просто дава власт някому, но и задължава да я упражнява „в името на народа“.
Малцина протестиращи и един-единствен плакат “Позор” пред Народния театър “Иван Вазов” белязаха третото представяне на спектакъла “Оръжията и човекът” с режисьор Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Протест и контрапротест пред Народния театър..
Жителите и гостите на село Колена, община Стара Загора, се събират на Празник на младото вино. За първи път събитието е отбелязано през 2017 г., а няколко години по-късно местният учител и винопроизводител Мартин Славов дава името на празника...
На днешния ден преди 35 години пада авторитарният режим на комунистическия диктатор Тодор Живков. По този повод агенция БГНЕС, позовавайки се на своя проверка дали паметниците на тоталитарното ни минало все още красят централните пространства в градове..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Сценаристите, писателите и драматурзите от Българската асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи осъдиха агресията към зрители,..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден..