На посещение в Атина тези дни българският външен министър Даниел Митов окачестви свързването на газопреносните системи на Гърция и България като най-важен елемент от бъдещия европейски Енергиен съюз, и определи Гърция като ключов партньор на България в разнообразяването на източниците на газ. От газовата връзка с Гърция България очаква най-вече да й позволи да получава синьо гориво по бъдещия Южен газов коридор, съединяващ ЕС с каспийските залежи. Въпреки продължителния двустранен диалог за газовата връзка, много технически въпроси на проекта, та дори и този за капацитета на интерконектора, са неуточнени, а това не позволява да се подпише окончателно споразумение за изграждане на съоръжението. Явно основна цел на ключовото партньорство на този етап трябва да е извеждане на проекта от състоянието на застой. Ако под разнообразяване на източниците на газ обикновено българските политици разбират преодоляване на сегашната почти 100-процентовата зависимост от доставките на руски газ, гърците нямат подобна кауза. Затова и южната съседка на България е заинтересована от изграждането на тръбопровод на нейна територия от границата с Турция, по който да получава природен газ от Русия. Наскоро САЩ изпратиха в Атина специален пратеник на американския Държавен департамент, който да разубеди гърците от идеята за транзит на руския газ за Европа, но мисията му приключи неуспешно. Различията в отношението към руските доставки очевидно няма да затрудняват ключовото партньорство на България с Гърция. Както външният министър Никос Кодзияс отбеляза, светът се променя, а с него и източниците на енергия. САЩ имат най-евтиния природен газ, има много големи газови залежи в Египет и Иракски Кюрдистан, краят на ембаргото над Иран ще доведе до доставки на газ и от там, а така ще има сигурност чрез конкурентост. И наистина гръцкият министър е прав, защото, независимо от къде идва, газът мирише еднакво, а по-важни са цената на доставките и тяхната регулярност.
Лили Иванова ще пее за втори път в зала "Олимпия" в Париж. Концертът е насрочен за 24 май 2026 г. и е под патронажа на президента Румен Радев, информират от екипа на най-голямото име в българската поп музика. Лили Иванова отправя специални благодарности на..
Силен вятър в понеделник вечерта доведе до отклоняване на шест полета до Летище София и отмяната на други пет. Рейсовете от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен се приземиха в Скопие, а от Бергамо и Варшава - във Варна. Полетите за София от Варшава,..
На 18 ноември от 17,30 часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София ще бъде представен сборникът "Нова чуждестранна българистика". Той е разработен и издаден в рамките на Националната научна програма "Развитие и утвърждаване на..
В събота минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна..
В "България днес" на 21 ноември слушайте: 05:40 Актуално за България и сънародниците по света 15:25 Църковен Календар – честваме..
Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви..