На посещение в Атина тези дни българският външен министър Даниел Митов окачестви свързването на газопреносните системи на Гърция и България като най-важен елемент от бъдещия европейски Енергиен съюз, и определи Гърция като ключов партньор на България в разнообразяването на източниците на газ. От газовата връзка с Гърция България очаква най-вече да й позволи да получава синьо гориво по бъдещия Южен газов коридор, съединяващ ЕС с каспийските залежи. Въпреки продължителния двустранен диалог за газовата връзка, много технически въпроси на проекта, та дори и този за капацитета на интерконектора, са неуточнени, а това не позволява да се подпише окончателно споразумение за изграждане на съоръжението. Явно основна цел на ключовото партньорство на този етап трябва да е извеждане на проекта от състоянието на застой. Ако под разнообразяване на източниците на газ обикновено българските политици разбират преодоляване на сегашната почти 100-процентовата зависимост от доставките на руски газ, гърците нямат подобна кауза. Затова и южната съседка на България е заинтересована от изграждането на тръбопровод на нейна територия от границата с Турция, по който да получава природен газ от Русия. Наскоро САЩ изпратиха в Атина специален пратеник на американския Държавен департамент, който да разубеди гърците от идеята за транзит на руския газ за Европа, но мисията му приключи неуспешно. Различията в отношението към руските доставки очевидно няма да затрудняват ключовото партньорство на България с Гърция. Както външният министър Никос Кодзияс отбеляза, светът се променя, а с него и източниците на енергия. САЩ имат най-евтиния природен газ, има много големи газови залежи в Египет и Иракски Кюрдистан, краят на ембаргото над Иран ще доведе до доставки на газ и от там, а така ще има сигурност чрез конкурентост. И наистина гръцкият министър е прав, защото, независимо от къде идва, газът мирише еднакво, а по-важни са цената на доставките и тяхната регулярност.
Планинската спасителна служба на Българския червен кръст предупреждава, че атмосферните условия за туризъм в планините са лоши . Облачно и мъгливо е. Поради обилните снеговалежи през последните дни е в сила най-висока степен на лавинна..
Събранието на академиците и член-кореспондентите при Българската академия на науките (САЧК), което обединява всички членове от научни и творчески направления на Академията, прие Становище в подкрепа на Българската православна църква - Българска..
В една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента, научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети, съобщи БНТ. Панетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..