В момент на обсъждане на промени в Конституцията, съдебната власт в България е раздирана от противоречия, които се политизират. В началото на отиващата си седмица Висшият съдебен съвет бламира правосъдния министър Христо Иванов, като отказа да образува искани от него дисциплинарни производства срещу прокурори от Софийска градска прокуратура. Искането вбеси главния прокурор Сотир Цацаров до степен той да се оплаче от него на ЕК.
Към края на седмицата член на Висшия съдебен съвет потвърди, че тези и други напрежения в съдебната система са генерирали напрежение между членове на институцията. Напреженията около конституционните промени се пренесоха и в управляващата коалиция. От партия АБВ, която подкрепя управлението, определиха правосъдния министър като основната пречка да провеждането на ефективна и работеща съдебна реформа. Дясната партия Демократи за силна България пък заяви, че десните в управляващата коалиция не подкрепят която и да било от предлаганите промени в прокуратурата, и ако правосъдният министър бъде сменен, тя ще напусне правителството. Докато магистрати и политици водеха спорове, граждани поискаха още по-радикална реформа и нещата станаха твърде сложни за разбиране. Не друг, а самият главен прокурор, зададе пред журналисти няколко многозначителни въпроса и сам им отговори така:
Какво правим вече една година в съдебната система? Водим дискусия на тема конституция, само това правим! Вие да сте чули законопроект за изменение на Наказателния кодекс и промяна в съставите на корупционните престъпления. Не сте! Една година е загубена в дискусии на тема стратегии, конституция, конституция, стратегия. 20 години се загубиха в стратегии. В стратегиите сме царе, но сме слаби в тактиката.
Последното заключение обаче е спорно, защото на други се струва, че от толкова много тактически спорове, напоследък страната губи стратегическа ориентация.
В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43", която стои зад създаването му; От детските рисунки в Бургас до платната с..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..
Два товарни влака са се сблъскали челно край София до Локорско, между Кремиковци и Световрачене. Петима души са пострадали. По непотвърдена..