Незабравими за много от нас остават коледните и новогодишни истории, които сме чели в детството си, като героите на „Коледната песен” на Дикенс, „Малката кибритопродавачка” на Андерсен и „Даровете на влъхвите“ на О‘Хенри ни пренасят в този радостно-тъжен сезон, който някои хора считат за изпълнен с малки чудеса. В една съвременна приказка малкият Кристофър се събужда рано на Коледа, за да открие, че една от коледните пуйки, приготвени от майка му, отново е изчезнала. Кой отмъква лакомства от семейната трапеза всяка година?
Това ще научат читателите на новата книга на българската писателка Анелия Тончева, която от години живее и работи в Бостън, САЩ. След издаването на романа си „Мистичната Емона” и сборника с български традиции „Любов, Светлина, Ритуали”, това е новата творба на Анелия, отново в съавторство с американския литературен редактор Ребека Картър.
Какво е вдъхновението на този българо-американски творчески тандем този път?
След като публикувахме втората си книга, в нас се породи желанието да създадем поредица от кратки истории за деца, озаглавена „Съкровищницата на баба” – сподели Анелия в интервю за Радио България. – Идеята е във всяка книга да има вплетена по една българска традиция, обяснена за деца, като в настоящото издание това е българската коледна погача, в която слагаме късмети. Този ритуал винаги предизвиква голям интерес тук сред моите приятели и колеги в Америка. Дори в предишната ни книга сме включили рецепта как може да се приготви нашенската коледна питка.
Във вече издадената първа книжка от поредицата „Съкровищницата на баба” едно малко момченце се впуска в редица приключения, за да разбере кой е „Коледният крадец”, но вместо това открива какво е значението на Коледа и колко е важно да споделяш своето благополучие с други хора, които са в нужда. Всичко това е придружено с илюстрации и дори кратки игри за деца.
Анелия живее от почти две десетилетия зад океана, но неспирно работи за поддържане на българския дух там. Как ще празнуват идващите празници българските ни съграждани в САЩ тази година?
В Българския културен център в Чикаго ще има поредица от празненства и мероприятия за деца, където те ще се научат как да правят сурвачки, коледни пити, колачета, ще се запознаят с обичая коледуване. По същия начин в българската общност в Бостън ще има различни събития – изяви на танцовите ни ансамбли, коледни вечери и сбирки, посветени на коледните обичаи.
С какво българските коледни традиции се различават от американските?
И тук, понеже Америка е страна, създадена от хора с различен произход, всеки има различен ритуал – споделя Анелия. – Наскоро разговарях с колеги от Виетнам и от Швеция, обсъждахме кой как празнува. Беше много интересно, тъй като независимо от различията, основната идея е да се съберем около масата, да се видим с приятели, да се поздравим. Това е най-ценното, което съществува и в България, и тук - уважението към семейството и приятелите, посвещаването на времето извън работа на истинските ценности. Това е за мен коледният дух.
Занапред Анелия Тончева и Ребека Картър ще работят върху други кратки истории от поредицата „Съкровищницата на баба”, като следващата книжка ще се появи на пазара в началото на март и ще бъде посветена, разбира се, на изконната българска традиция на мартениците.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..