Специалността „Компютърно администриране на софтуерни приложения” се създаде преди повече от година, за да удовлетвори нуждите на бизнеса. Учебният план отговаря както на изискванията за висше образование у нас, така и на потребителите на кадри в ИТ сектора. Характерното за тази специалност е, че е със засилено изучаване на английски език в първи курс и в неговия край студентите трябва да издържат изпит, който се полага при кандидатстване в мултинационална компания, в която работният език е английски. А във втори курс трябва да имат нужните умения, за да могат да започнат работа в екипи във фирмата. Нашите студенти в края на първи курс се обучават в реални условия с реални бизнес задачи, което предизвиква голям интерес у тях. Вече имаме студенти, които са поканени на работа в тази международна компания. Инициативата се разширява и от следващата година удвояваме броя на студентите, които ще обучаваме по тази специалност, тъй като към нея се присъединяват и други глобални компании от ИТ сектора.
Министерство на образованието в момента формира Съвет за софтуерно образование с амбициите да осигури около 20 000 софтуерни специалисти, колкото е и дефицитът понастоящем в сектора. Проф. Радев казва още:
В момента работим по съвместен проект с други аутсорсинг фирми от ИТ сектора. Подготвяме още няколко компютърни зали с модерно оборудване. Много от фирмите предлагат стажове и почасова работа на студентите. Опитваме се за всяка една от специалностите да намерим лидер от страна на бизнеса, който да подпомага изграждането на кадри. За да оцелее висшето образование и за да върнем нашите деца в България трябва да можем да отговорим на нивото на бизнеса. У нас са навлезли доста мултинационални компании, които имат своите изисквания и ние трябва да адаптираме професионалната подготовка на нашите специалисти към тях. Естествено това не трябва да е за сметка на всички останали предимства, които има висшето образование в България, тъй като и на запад казват, че нашите специалисти, завършили родните вузове, имат прекрасна фундаментална подготовка. Но трябва да наблегнем и на втората част – професионалната им подготовка, за да могат веднага да започнат работа и да се реализират на хубави позиции.
Какви са целите, които е набелязал проф. Радев за бъдещето на висшето училище?
Опитваме се да въведем и други съвременни методи на обучение, като онлайн обучението, за да можем да каним специалисти, не само от фирмите, с които работим, но и преподаватели от различни европейски университети, които да водят курсове при нас без да присъстват. Смятаме, че така ще се подпомогне качеството на обучението. Желанията ни са да постигнем това, което сме започнали, да запълним капацитета, който ни е даден от държавата с качествени и мотивирани студенти. Основното, което трябва да се постигне във висшето образование в момента е да се мотивират младите хора да учат. Те ще учат, когато виждат резултат от своя труд.
Професионалната ММА състезателка Александра Тончева ще влезе в битка за титлата на водещата шведска бойна организация "Battle of Botnia". Тончева ще се изправи срещу Нина Бек в главното събитие на галавечерта, която ще се проведе на 26 април в..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..
Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..
Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
"Траки, вино и култура" – е темата на семинар в археологическия комплекс "Долината на тракийските царе" близо до Казанлък, който събира на 22..