За цялата минала година трийсетината банки в България реализираха печалба от 450 млн. евро, а за първите четири месеца на тази година този положителен финансов резултат достигна 220 млн. евро, което подсказва че годишната печалба на кредитните институции за 2016 г. може да бъде с около 50% повече от 2015 г.
Това добре ли е за страната и гражданите или просто богатите банкери стават все по-богати и живеят в невиждан от нормалния българин лукс и разкош? Трудно е да се каже, защото зависи от гледната точка. Ако си кредитоискател и се чудиш как да изпълниш всички невероятни изисквания на банките да ти дадат пари назаем, няма поводи за особена радост. Защото няма никакво смекчаване на условията и разхлабване на рестрикциите. Ако си спестител и искаш да си вложиш парите в някоя банка също сигурно ще бъдеш разочарован, защото лихвите им по влоговете никога не са били толкова близки до нулата. Ако си банкер няма как да не бъдеш доволен, че всичко върви спокойно, финансовите показатели светят зелено и бавно и полека касите се пълнят от лихви от кредити, от депозити в чуждестранни ценни книжа и от повишените миналата есен такси за обслужване на клиентите, като успоредно с това текущите разходи намаляват и заплахите за бизнеса като че ли все повече се отдалечават. Пари и спокойствие – това е положението в момента в българския банков сектор. Поне в петте най-големи банки в страната, които и трупат най-големите печалби
Дори започващите след два месеца стрес тестове на всички търговски банки не са в състояние да стреснат и уплашат българските банкери, седящи удобно върху сейфове, които постоянно се пълнят с пари. Те вече направиха доста неща, за да повишат качеството на отпуснатите кредити и да намалят рисковете от евентуалното им невръщане, така че основания за спокойствие има. Вярно, че от досегашните шампионски печалби ще трябва да платят и вноските си във Фонда за гарантиране на влоговете и във Фонда за преструктуриране, но това няма съществено да промени картината и 2016 г. може да се окаже една от най-успешните за българските банки досега. А това означава и финансовото спокойствие на страната.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..