За цялата минала година трийсетината банки в България реализираха печалба от 450 млн. евро, а за първите четири месеца на тази година този положителен финансов резултат достигна 220 млн. евро, което подсказва че годишната печалба на кредитните институции за 2016 г. може да бъде с около 50% повече от 2015 г.
Това добре ли е за страната и гражданите или просто богатите банкери стават все по-богати и живеят в невиждан от нормалния българин лукс и разкош? Трудно е да се каже, защото зависи от гледната точка. Ако си кредитоискател и се чудиш как да изпълниш всички невероятни изисквания на банките да ти дадат пари назаем, няма поводи за особена радост. Защото няма никакво смекчаване на условията и разхлабване на рестрикциите. Ако си спестител и искаш да си вложиш парите в някоя банка също сигурно ще бъдеш разочарован, защото лихвите им по влоговете никога не са били толкова близки до нулата. Ако си банкер няма как да не бъдеш доволен, че всичко върви спокойно, финансовите показатели светят зелено и бавно и полека касите се пълнят от лихви от кредити, от депозити в чуждестранни ценни книжа и от повишените миналата есен такси за обслужване на клиентите, като успоредно с това текущите разходи намаляват и заплахите за бизнеса като че ли все повече се отдалечават. Пари и спокойствие – това е положението в момента в българския банков сектор. Поне в петте най-големи банки в страната, които и трупат най-големите печалби
Дори започващите след два месеца стрес тестове на всички търговски банки не са в състояние да стреснат и уплашат българските банкери, седящи удобно върху сейфове, които постоянно се пълнят с пари. Те вече направиха доста неща, за да повишат качеството на отпуснатите кредити и да намалят рисковете от евентуалното им невръщане, така че основания за спокойствие има. Вярно, че от досегашните шампионски печалби ще трябва да платят и вноските си във Фонда за гарантиране на влоговете и във Фонда за преструктуриране, но това няма съществено да промени картината и 2016 г. може да се окаже една от най-успешните за българските банки досега. А това означава и финансовото спокойствие на страната.
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
В петък от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина ще се ориентира от северозапад и с..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...