През изтеклата седмица в България беше румънският премиер Дачиан Чолош. Разговорите с българския му колега Бойко Борисов показаха, че отношенията между двете държави напоследък са не само активни, но и се обогатяват.
Два дни преди срещата Борисов-Чолош, българската газопреносна компания "Булгартрансгаз" и румънският й партньор "Трансгаз" се договориха за изграждане на резервен газопровод от междусистемната връзка България – Румъния. До три месеца връзката ще е готова и ще позволи търговия с природен газ в региона. Премиерите отчетоха новото обстоятелство като предпоставка да се пристъпи към разширяване и модернизиране газопреносната мрежа и към разработването на местния добив на природен газ. Дачиан Чолош подсказа, че на дневен ред в предстоящите разговори между правителствата на двете държави ще е създаването на мрежа за общ пренос и транспорт на газ в целия регион.
През лятото или началото на есента, на равнище премиери и външни министри, двете страни ще работят заедно не само по двустранни въпроси, а и по въпроси, в сферата на които имат общи интереси и отношения с Молдова и Сърбия. Това предполага извеждане на двустранните отношения и в многостранен план.
Общи интереси София и Букурещ ще координират не само по отношение на съседни държави, а и по отношение на сигурността на външните граници на ЕС и Шенген, премахването на визовия режим на Канада за гражданите на двете страни и поддръжка на източния фланг на НАТО. Новите развития, настъпващи във връзките между България и Румъния, пораждат очаквания за още по-чувствителен възход във тях. А възходът беше значим и досега. Бидейки в миналото държави с традиционни резерви една към друга, през последните години България и Румъния значително задълбочиха икономическите си отношения. Румъния стана трети по големина търговски партньор на България в ЕС, между 2003 и 2010 г. двустранният стокообмен се увеличи 8 пъти, а през 2013 г. достига 3.5 млрд. евро. Сътрудничество има не само с сферата на енергийната свързаност, но и по линия на инфраструктурната свързаност с нови мостове и съвместен хидроенергиен възел на р. Дунав, партньорството между крайдунавските общини по линия на Дунавската стратегия и Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния. Новите развития в отношенията на България и Румъния вече не са едно и две, и вече не въпрос на години, а на месеци.
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
В неделя още през нощта синоптичната обстановка в страната ще се усложни. В Южна България, Предбалкана и Лудогорието ще има валежи от сняг. Значителни ще са количествата в Югозападна България и южните склонове на Родопите и ще се образува нова..
НАТО ще разгърне 10 000 войници, 17 кораба, 20 самолета, 1500 бойни машини и артилерия в България, Румъния и Гърция по време на Steadfast Dart 2025. Това ще е най-голямото учение на Алианса за 2025 г. за разгръщане на формированията от Съюзните сили за..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация..
В една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента, научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети, съобщи..