Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Международният ден на кръводарителя

| обновено на 14.06.16 в 12:39

14 юни е Международният ден на кръводарителя. Всеки ден у нас около 600 души се нуждаят от кръвопреливане. Това са най-често пострадали при пътни инциденти или хора с кръвни заболявания. Кръводарителите в България са 170 хиляди през последните три години, но 70 на сто от тях са роднини на пациенти, а доброволците са малко. 
По-големият процент роднини-кръводарители крие риск те да закупят кръв от друг човек, който може да скрие инфекциозно заболяване, казва доктор Николай Андреев, директор на Националния център по трансфузионна хематология.
Рискът на този, на който ще плащаш, да си скрие заболяванията от нас е 100-процентов
Има ЕИС за проверка дали даден човек е бил кръводарител и е носител на зарази. Но само, ако преди това е дарител, може да се провери. Кръвта се изследва на следващия ден. Затова е важно да се увеличава броят на доброволните кръводарители.
Всяка дарена кръв се тестува за СПИН, хепатит В, хепатит С и сифилис. И когато тези изследвания са отрицателни, тя дотогава седи в т.нар. "хладилник-склад" карантина, тя не се освобождава. Всички тези трябва да са отрицателни, тогава се слага етикет и се пуска да бъде преливана в някоя болница.

Законодателни промени ще улеснят обмена на кръв между кръвните центрове, съобщи проф. Николай Андреев. Сега това става само при добра воля и срещу заплащане, посочи той на Национална конференция по трансфузионна хематология, която се провежда в София. 
Почти половината персонал на кръводарителските центрове е в пенсионна възраст, а млади кадри няма заради ниските заплати, оплака се директорът на Националния център по трансфузионна хематология.
От нас се иска да имаме кръв непрекъснато, денонощно, но средната заплата за центровете е 750 го закръглете, може да е с няколко лева отгоре, отдолу.
Добрата новина е, че законодателните промени, които ще направят възможен обмена на кръв между отделните кръвни центрове вече са подготвени. В момента такъв обмен е ограничен от закона, каза Андреев.
Примерно, в момента в София трябва кръв, ние от нашия бюджет трябва да я платим на Варненския кръвен център, а пък това са ни заплатите.
Най-голям недостиг  в София има за кръв от групата А, допълни още професор Андреев. Обикновено при недостиг страдат плановите кръвопреливания, обясни Стефка Попова, председател на българската организация за доброволно кръводаряване.
В зависимост от заболяванията, онкологичните пациенти преливат на два месеца, пациенти с различни анемии преливат доста по-често, съответно, ако преливането трябва да е на три седмици, то се осъществява на четири, та дори на пет и на повече седмици, което драстично влошава здравето на пациентите.
В България даряват кръв 22 на всеки хиляда души като две трети от тях са близки на хора, нуждаещи се от кръвопреливане. За да се обезпечат нуждите на системата е необходимо броят на дарителите да достигне поне 30 на хиляда.

Дългогодишни безвъзмездни кръводарители ще получат почетни плакети от Българския червен кръст и Националния център по трансфузионна кардиология. Доброволците в България не достигат, каза доктор Живка Димитрова от БЧК: 
Ако всеки един от нас отдели 30 минути време, може да дадеш шанс за живота на поне един човек. Милиони хора по света дължат своя живот именно на хора, които никога не са виждали, които не познават, това са доброволци, безвъзмездни кръводарители. В нашата страна, за съжаление, кръводарителите не достигат. Всеки ден около 600 души в нашата страна се нуждаят от кръв и кръвни продукти, една трета от тях са деца. Много голям консуматор на кръв, това са пътно-транспортните произшествия, това са кръвните заболявания, това са трансплантации на тъкани и органи.
40% от работещите в кръвните центрове в страната са пенсионери. Това са данни, съобщени от директора на Националния център по трансфузионна хематология проф. Николай Андреев. По думите му, основни пречки пред работата им в момента са остарялото законодателство и недостатъчното финансиране.

Българският червен кръст и центровете по трансфузионна хематология организират кръводарителска акция днес в няколко града. Мобилен екип за кръводаряване ще бъде разположен в сградата на БЧК на бул. "Джеймс Баучер" 76 в столицата до 13.00 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!