От 22 до 24 юли в Карнобат се състоя третото издание на Балканския фестивал на изкуствата, като чрез разнообразните събития се целеше различните поколения и изкуства да си подадат ръка. Участваха близо 30 фолклорни състава от България, Македоня, Сърбия и Албания и над 600 танцьори, певци и артисти от Балканите.
На фестивала бяха представени местни летни гозби, приготвени пред погледите на публиката. Много внимание привлече кулинарното състезание „Големия черпак” за най-балкански таратор, ръководено от популярния готвач Ути Бъчваров. Пет отбора от Карнобат и съседни държави изненадаха публиката със своите оригинални рецепти за таратор.
За най-малките посетители на фестивала се проведоха часове по майстория и ателиета по жонглиране и театър. В градския парк бяха разположени работилници по грънчарство, плетива, плъстене на вълна и татуировки с къна.
Карнобат посрещна брейк артисти от България и чужбина за станалите вече традиционни битки „Карнобатъл” 2016. Проведоха се и работилница и уроци за младите хора от града. Битките бяха организирани от брейк артистът Петър Костовски, който е и създател на платформа за старт и израстване в областта на брейк танците в България. Ето какви са неговите впечатления от фестивала:
Той допринася за по-интересния културен живот в града и е страхотно средище на хора, които поддържат традициите и традиционните форми на изкуства от балканските страни, въпреки че брейкът не е една от тях. Ние участваме във втория от трите дни на фестивала, като организираме „брейк битки” и привличаме хора от цялата страна, които да участват и да се забавляват. Също така и да споделят своите знания с останалите участници. Тази година имаше много повече енергия отколкото предходните две. Гости и жури на фестивала бяха опитни български танцьори, доказани пред света. Единият от тях беше единственият българин, който е участвал на световни финали от веригата Red Bull BC 1 в Бразилия – B-boy Slav. Другият мой колега, който има дълъг опит в Обединеното кралство – Juju Rock, също беше част от журито. Това са хора, които въпреки международните си изяви продължават да се представят на подобни събития с българското знаме и с надписа България, което е повод за гордост за нас. Това само по себе си привлече достатъчен брой участници от различни краища на България – Пазарджик, Видин, Благоевград. Публиката ни подкрепяше, радваше се на това, което вижда на сцената.
След битките се състояха концертите, част от „Карнобат Рок”, където се срещнаха модерните течения в рока, представени от младата ямболска група Seconday и традиционният rock&roll в лицето на легендите от група „Монолит”.
Част от фестивалната програма през третия ден беше десетото издание на The Official Bulgarian Beatbox Battle, на което беше избран и новият бийтбокс шампион на България – KillaBee. Той взе първото място в състезанието и през 2014-а година в София и представи страната ни на световния конкурс през 2015-а в Берлин, Германия. Жури бяха световните бийтбокс звезди Скилър, Печенката и RedOne.
Филмовото изкуство също не беше оставено на заден план. Беше показан предпремиерно новият филм на режисьора Анри Кулев „Пук”, по Валери Петров. Участие взе и Пътуващото лятно кино на БНТ, като в рамките на инициативата бяха излъчени три нови български филма – „Бартер” на режисьора Атанас Киряков, „Урок” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов и „С лице надолу”, с режисьор Камен Калев.
Снимките са предоставени от организаторите.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..