На 16 и 17 септември в „Harrow Leisure Centre” в Лондон ще се проведе Първият фолклорен събор „Древно наследство“. Събитието е част от един процес, започнат преди няколко години от Георги Анадолов за възраждане и възнасяне на българския дух в родината ни и извън нея. Всичко започва с привнасянето на българските традиции и елементи от фолклора ни в организираните от Анадолов гала вечери на бойните изкуства. Желанието да надгражда и разширява идеята си карат българина да събере в Лондон едни от най-дейните фолклорни състави в и извън България. Сред тях са фолклорни танцови състави „Гергьовден” и „Приятели” и Ансамбълът за народни песни и танци „Фолклорна Магия”. Макар и далеч от географските граници на България, талантливите танцьори съхраняват и докосват с изкуството си хора от различни националности и поколения – убедена е организаторката на събора Кристина Ръжданова.
Специално за събитието в Лондон ще пристигне Ансамбъл „Чинари" – разказва Кристина Ръжданова.– Те ще представят уникална програма с танцовите и песенните традиции на всички фолклорни области на България. А „Бабите на повикване“, както сами се наричат, от село Горно Драглище, Разложко, ще потопят публиката в атмосферата на отминалите времена. Баба Дешка, баба Лена и баба Яна щедро ще ни гостят с ялова баница, ненгашна погача (старовремска погача), шупла, домашни бонбони и много, много смях и веселие с хумор от разложко. Именно нашите „Баби на повикване” ще открият събора „Древно наследство“. След което ще дадем старт на танците и нашите състави ще представят програмата, която са подготвили за публиката в британската столица. След официалната програма ще дадем възможност на нашите гости да станат част от българската традиция като танцуват български народни хора с професионалистите. На 17 септември отново в „Harrow Leisure Centre” ще се състои 6-та гала вечер Saturday Fight Night, посветена на източните бойни изкуства в съчетание с български фолклорни елементи. Нашите бойци Анита Доганова, Емил Николов, Павел Владев и Тодор Диклич ще бъдат придружени на ринга от момичета в национални носии под звуците на фолклорна музика.
Според Кристина програмата ще се превърне в източник на вдъхновение за българите, които са далеч от своята родина и близки. А Лондон е правилното място за провеждане на подобно събитие, защото е град, в които има изключително дейни българи, приели за своя кауза идеята да поддържат българския дух жив.
Това събитие е отправено към нашите сънародници в чужбина, които имат нужда да бъдат част от подобна българска атмосфера. Българинът ежедневно усеща фолклора в своя бит. На всички важни моменти в живота ни присъства традицията и фолклора, с които сме закърмени- кръщенета, сватби, юбилеи, събори, празници на градове и села. Културата и миналото ни са неизменна част от живота, а когато сме зад граница усещаме остра липса на всичко това. И се надявам нашето събор да даде вдъхновение и кураж на сънародниците ни, но и да помогне на англичаните да се докоснат до традициите ни, да нашите обичаи и най-вече – до нас, българите. Това е процес които ще се развива и разраства и вярвам, че Първият събор „Древно наследство” е малката крачка на една голяма история, която ще стои пред нас – казва Кристина Ръжданова.
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..
Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..