Последният музикален проект Jazz Cats на един от най-активните и креативни музиканти на българската джаз сцена Христо Йоцов ще бъде отново представен на 14 ноември от 19 ч. в клуб „Студио 5” в НДК, пространство, създадено за иновативни арт прояви от всички жанрове. На концерта, който ще е втори поред, поради големия интерес на публиката, ще бъдат представени нови, оригинални пиеси, писани от изпълнителите специално за него. Премиерата на проекта се състоя преди малко повече от месец. Музикантите, които ще излязат на сцената заедно с Христо, са: Арнау Гарофе – тенор саксофон от Испания, Любо Цанев – пиано, Димитър Карамфилов – бас.
Христо Йоцов е отдал живота си на музиката. В рода му има много известни музиканти. Академичното си образование по ударни инструменти получава при проф. Добри Палиев. С „Акустична версия”, чийто съосновател е заедно с пианиста Антони Дончев, печели някои от най-престижните европейски награди за джаз. Йоцов е бил барабанист и аранжор на Биг бенда на БНР. Професор по ударни инструменти в НМА „Проф. Панчо Владигеров”. В последните години свири предимно в собствени проекти с участието на световноизвестни български и чужди музиканти, за които създава оригинална музика. Има издадени над 30 албума за наши и чуждестранни компании. Има много участия в концерти и фестивали в Европа, Канада, Индия, Израел.
За успешния нов проект разказва Христо Йоцов:
След като написах концерти за различни инструменти като кларинет, обой, пиано, маримба, сега довършвам и концерт за виолончело и оркестър. Миналата година реших, че е време да направя един експеримент. Не е правен подобен в историята на музиката, точно в този формат – барабани със симфоничен оркестър. Засега има едно изпълнение на Варненско лято – 2015 година, с Варненски камерен оркестър, диригент Ганчо Ганчев. Концертът поражда у слушателите любопитство и дори недоумение, поради факта, че барабаните се възприемат като ритмичен, а не мелодичен инструмент, но публиката беше много добронамерена и прие този експеримент.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..