Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес става ясна оценката на ЕК за реформите в правосъдието и вътрешните работи

| обновено на 25.01.17 в 11:15
Днес ще стане ясно каква е оценката на ЕК за реформите в правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния. Годишният доклад на Комисията  за така наречения "Механизъм за сътрудничество и проверка" ще бъде публикуван в ранния следобед. 

Ще бъде направен обстоен преглед на резултатите в борбата срещу корупцията и организираната престъпност - 10 години след присъединяването на България и Румъния към ЕС.

Мониторинговите доклади бяха решаващо условие за членството на двете страни през 2007-а, с което те доброволно се съгласиха. Сега обаче София и Букурещ настояват за спирането на механизма.

Очаква се този доклад да оцени реформата на Висшия съдебен съвет, както и направения независим анализ на ефективността на българската прокуратура.

В тези две институции на съдебната власт се коренят системните проблеми в разследването и правоприлагането, според предишния доклад на Еврокомисията преди година. Тогава за Румъния се отбелязаха много добри резултати и редица ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта. В България този показател остана на незадоволително ниво.

През 2016-а няколкократно имаше спекулации дали Брюксел ще прекрати наблюдението над Румъния преди това на България. Самият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер допусна такава възможност, отбелязвайки, че двете държави се оценяват според собствените си резултати. На два пъти обаче първо неговият заместник Франс Тимерманс през декември, а вчера отново говорител на Комисията отрекоха версията, че днешните доклади ще бъдат последните. Беше уточнено, че отпадането на механизма е предвидено до края на мандата на Юнкер, който е чак през 2019 г.


Часове преди оповестяването на редовния си доклад за борбата с корупцията и организираната престъпност ЕК разпространи социологическо проучване, направено сред българите. Според данните на Евробарометър 72% от хората в България смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа.

Практически всички българи посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97%), организираната престъпност (96%) и недостатъците в съдебната система (94%). Само 28 на сто от българите са на мнение, че положението се е подобрило откакто България е член на ЕС.


Още по темата чуйте в репортажа на Никола Миладинов за предаването "Преди всички".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!