Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бум на НПО в България от 90-те години насам

На конференция на Програмата за подкрепа на НПО в Българиятези дни Институт „Отворено общество“ представи впечатляващи данни за неправителствените организации в България. От бума на сектора в началото на 90-те се наблюдава постоянен ръст във всички сфери на дейност. Напоследъкброят на неправителствените организации изглежда е достигнал своя пик и на година се регистрират средно между 800 и 900 нови организации в обществена полза. Към днешна дата в страната са регистрирани общо над 15 хиляди неправителствени организации, разпределени в около 900 населени места. Около една трета от всички тях, или над 5 хиляди, са концентрирани в София. Най-чести дейности са образованието, културата, спорта и човешките права, но най-голяма част от организациите са с основна дейност спорт. Броят на спортните клубове надвишава 3500. От „Отворено общество“ са се опитали да установят какво кара хората да продължават всяка година да регистрират нови и нови организации. Според критично настроените към сектора наблюдатели, мотивите са користни и свързани с представата за „заможни организации с високо заплащане". Реалната статистика показва обаче, че дори част от най-активните в сектора имат разходи под 10 хиляди евро на година, а в много случаи разходите варират между 2,5-3,5 хилядиевро. Доминират малките организации, които не могат да си позволят служители и при 60 на сто от случаите се разчита изключително на доброволен труд. Заетите в неправителствения сектор са предимно жени, повечето – с висше образование и владеене на английски език, нона фона на този квалифициран персонал, заплащането е по-ниско и от заплащането в държавната администрация и частния сектор.Истината според „Отворено общество“ е, че има различни механизми, които карат хората да се организират, и процесите в страната и Европа постоянно показват нуждата от неправителствени организации и решения, предполагащи промени към по-добро общество. Въпреки това, цели 80 процента от българските граждани странят от всякаква организирана форма на участие – било партия, профсъюз, читалище или НПО, отбелязват със загриженост от института.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министърът на външните работи Георг Георгиев

Няма покана от Скопие за общо честване на Гоце Делчев

Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър.  Георг Георгиев определи отношенията между..

публикувано на 03.02.25 в 09:27
Росен Желязков

Премиерът Росен Желязков участва в среща на лидерите от ЕС за европейската отбрана

Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..

публикувано на 03.02.25 в 06:45

Официално стартира дейността на съвместния контингент за охрана на българо-турската граница

В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..

публикувано на 03.02.25 в 06:30