Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балканите могат да станат полюс на стабилност на границата на ЕС

По време на разговорите Димитър Главчев и Николаос Вуцис откроиха редица проблеми, които изискват общи решения.
Снимка: БГНЕС

Председателят на българския парламент Димитър Главчев и гръцкият му колега Николаос Вуцисразискваха в София взаимоотношенията на двете страни, проблеми, които изискват общи решения, мултимодалния транспортен коридор, свързващ Русе със Солун и предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. Срещата бе поредна стъпка в общуването на високо равнище между двете държави.

Като основна тема се открои създаването на т.нар. Балканска група, която включва България, Гърция и Румъния, в рамките на единния ЕС. Перспективата за присъединяване на Западните Балкани е акцент на българското председателство и трите държави - членки на Съюза, могат да бъдат мост към останалите страни от региона, помагайки им да изпълнят критериите за присъединяване.

Като проблеми, които изискват общи решения, двамата председатели откроиха икономическата и бежанската криза, въпросите за стабилността и сигурността, икономическото развитие, но и социалното сближаване. Те се съгласиха, че не трябва да има Европа на различни скорости и че изискванията и регламентите на Съюза трябва да важат и да се прилагат еднакво за всички.

Историческата конюнктура, в която България поема председателството на Съвета на ЕС, е много важна - каза председателят на гръцкия парламент, тъй като дискусията за бъдещето на Европа е в своята кулминация. През 6-те месеца от януари до юни 2018 г. европейските политици ще трябва да отговорят на въпросите дали ще утвърдят ЕС и дали той ще продължи да съществува“.

Николаос Вуцис увери българския си колега, че България може да разчита по време на председателството на подкрепата от Гърция, която има дългогодишен опит като страна-член на ЕС. Председателството на Съвета на ЕС от страна на България дава възможност да се чуят гласовете на балканските държави, които имат много преимущества, тъй като могат да станат полюс на стабилност на границите на Съюза. Емблема на сътрудничеството са инфраструктурните проекти за подобряване на транспорта и комуникациите, сред които основен в момента е мултимодалният транспортен коридор между пристанищата по Дунава с тези на Черно и Бяло море.

Във връзка с двустранните отношения Димитър Главчев подчерта, че България и Гърция се разбират много добре както на ниво правителства, така и на ниво народи, а Николаос Вуцис благодари за гостоприемството на България към гръцките студенти, предприемачи и работници, както и за прекрасната работа на преподавателите в специалността "Гръцка филология" в българските университети, които градят мостове за културен обмен и комуникация между двете страни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С президентски указ столичното летище може да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепя идеята летище “София” да бъде преименувано на “Васил Левски” – най-безспорната личност в българската история. “ Искам да благодаря на академичната общност и особено на акад. Юлиан Ревалски..

публикувано на 01.12.24 в 11:14

Взетите проби от заразените животни край Велинград са достоверни

Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев, зам.-министър на земеделието и храните. По думите му, гръцката частна лаборатория, в която фермери са..

публикувано на 01.12.24 в 10:08

Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН с различни събития в столицата

По повод днешния Световен ден за борба със СПИН доброволци от Българския младежки Червен кръст в София ще направят на Моста на влюбените традиционната лента със свещи в знак на съпричастност с жертвите и носителите на заболяването. През целия ден..

публикувано на 01.12.24 в 09:33