Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Околосветското плаване на кап. Георги Георгиев вече 40 години вдъхновява ветроходците в България

БНР Новини
“Кор Кароли“ във Военноморския музей във Варна. На малката снимка: Кап. Георги Георгиев на борда на яхтата
Снимка: museummaritime-bg.com

На 20 декември се навършват 40 години от успешното завършване на околосветското плаване с яхтата „Кор Кароли” на кап. Георги Георгиев – първият българин с такова постижение. На този ден фондация „Кор Кароли” във Варна, носеща името на емблематичната яхта, връчва годишните си награди  „Златен глобус” на  най-добрия ветроходец и мореплавател през годината. Днес тя отива при д-р Васил Куртев от Каварна за плаването му около света. Той е стоматолог, но се превърна в знаково име в българското ветроходство, благодарение на своите изяви като строител на яхти и мореплавател.  На 5 август 2015 г. д-р Куртев отплава от Каварна като шкипер на яхта „Одесос” в своето околосветско пътешествие. Почти две години по-късно на 19 май 2017 г., акостира отново в Каварна.

Д-р Васил Куртев Снимка: БГНЕС
За 645 дни „Одесос” проплава около 26 000 морски мили и затвори кръга около Земята. И една любопитна подробност на 22.01.2017 г., сам във водите на Бенгалския залив, д-р Васил Куртев посреща своя 80-и рожден ден. Той е пламенен  последовател на кап. Георги Георгиев самотния мореплавател, за когото ни разказва д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей във Варна:




Кап. Георги ГеоргиевКап. Георги Георгиев е легенда в българското ветроходство и е изключително значима личност в българското корабоплаване. Заслужава си неговото име да бъде известно сред младите хора, които биха поели по неговия път, които обичат свободата и биха станали мореплаватели. Кап. Георгиев се изправя сам срещу всички стихии и несгоди, с които го среща мореплаването. С какво е известен той? Той е първият българин, извършил сам околосветско пътешествие с ветроходна яхта. През декември 1976 г. потегля от Хавана и завършва своето пътешествие на 20 декември 1977 г. отново в пристанище Хавана. Неговото плаване се изчислява по реално прекараните дни в морето – 202. За тази околосветска обиколка той се готви през целия си живот. Още като младеж се включва в средите, които се занимават с ветроходство. Родом е от Кърджали, но целият му съзнателен живот преминава край морето. Георги Георгиев е ветроходецът, избран да представи България на международно ветроходно състезание ОСТАР – една много престижна трансатлантическа регата, също за самотници, която тръгва от Великобритания и финишира в Плиймут, САЩ. Това е първото голямо международно представяне на българските ветроходци и се увенчава с много добър резултат. Така Георги Георгиев уверено тръгва на своето околосветско пътешествие. Плаването му се следи от цялата българска морска общественост. По време на околосветско пътешествие той има и трудни моменти – налага му се ремонт, засяда в плитчина, но се справя. Успешният завършек на това плаване е постижение за цялото българско корабоплаване. Признанието, което той получава, е съвсем заслужено. На името на неговата яхта „Кор Кароли” има учредена ежегодна награда за най-добро ветроходно постижение, която се връчва на датата на завършване на неговото пътешествие.

Живото свидетелство за това плаване яхтата „Кор Кароли”, е изложена във Военноморския музей. Притежание на музея е и книгата на рекордите „Гинес”, където е вписано плаването на българския приключенец, като най-добро постижение по време за обиколка на света с еднокорпусна яхта. Този рекорд напомня, че кап. Георги Георгиев и статистически влиза в алеята на световната славата на корабоплавателите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17