Вече близо 30 години за няколко дни в началото на юни Разград се превръща в средище на световното есперантистко творчество. Причината за това е провеждането на най-престижното есперантско мероприятие ЕКРА – есперантска творческа среща „Абритус“. Тази година организаторите посрещат гости от Румъния, Сърбия, Турция и България. Тридневният форум ще започне с вечер на есперантското изящно слово на 1 юни. На следващия ден ще бъдат обявени победителите в Международния литературен конкурс за есперантска поезия и хумор, в който тази година участват творби от Русия, Казахстан, Румъния, Сърбия и България.
„Преди 1989 г. езикът есперанто беше много разпространен в България, може би поради факта, че чрез него можеше да се пътува в чужбина. Сега тази възможност я има всеки и затова се наблюдава отлив от есперантисти“, казва Иваничка Маджарова, заместник председател на Есперантския дом на културата в Разград. В момента в лудогорския град има около 40 есперантисти, които владеят езика на различно ниво. Най-известният разградчанин есперантист, обиколил света и прославил града си е Стефан Минков. Минков е роден през 1883 г. Много модерният тогава международен език научава като ученик в Морското училище във Варна, разказва Иваничка Маджарова. Той е почетен член е на Световната есперантска организация, доживява до 99 годишна възраст, като 62 години от тях посвещава на езика есперанто.
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..