Вече близо 30 години за няколко дни в началото на юни Разград се превръща в средище на световното есперантистко творчество. Причината за това е провеждането на най-престижното есперантско мероприятие ЕКРА – есперантска творческа среща „Абритус“. Тази година организаторите посрещат гости от Румъния, Сърбия, Турция и България. Тридневният форум ще започне с вечер на есперантското изящно слово на 1 юни. На следващия ден ще бъдат обявени победителите в Международния литературен конкурс за есперантска поезия и хумор, в който тази година участват творби от Русия, Казахстан, Румъния, Сърбия и България.
„Преди 1989 г. езикът есперанто беше много разпространен в България, може би поради факта, че чрез него можеше да се пътува в чужбина. Сега тази възможност я има всеки и затова се наблюдава отлив от есперантисти“, казва Иваничка Маджарова, заместник председател на Есперантския дом на културата в Разград. В момента в лудогорския град има около 40 есперантисти, които владеят езика на различно ниво. Най-известният разградчанин есперантист, обиколил света и прославил града си е Стефан Минков. Минков е роден през 1883 г. Много модерният тогава международен език научава като ученик в Морското училище във Варна, разказва Иваничка Маджарова. Той е почетен член е на Световната есперантска организация, доживява до 99 годишна възраст, като 62 години от тях посвещава на езика есперанто.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..