Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училище, ориентирано към общността

В СУ „Христо Ботев“ Кубрат ученици, учители и родители работят заедно и стават част от обществения живот в града

БНР Новини

„Училището като център на общността“ е любопитен проект на гражданското движение „Национална мрежа за децата“, по който работи средно училище „Христо Ботев“ в гр. Кубрат. Идеята, която се осъществява на два етапа, е насочена  към развиването на училището като център, който създава, поддържа и свързва общността от ученици, учители, родители и други участници в обществения живот на населеното място. Целта на проекта е успешно да приложи модела на community school в 33 училища в цяла България.

СУ „Христо Ботев“ организира различни инициативи, подпомогнато от неправителствената организация „Еквилибриум“ от Русе. Основната цел е да се увеличи активността на родителите в училищния живот с подкрепа на неправителствения сектор, за по- добри връзки с местната общност и по- добра учебна атмосфера – казва Нуршен Халилова, старши учител в начален курс и откроява някои от активностите:




Снимка

Ателие за родители – „Знае ли мама колкото мен”
, „Познавам ли добре детето си“ и забавни игри деца-родители са част от дейностите по проекта. Организирахме обучение на родители в „Позитивно родителство“ чрез театър на сенките и обучение на родители на първокласници „Готовността на детето за училище“. Организирахме благотворителен концерт за деца в детско отделение на многопрофилната болница в Кубрат с цел закупуване на техника, нужна за отделението, както и ежемесечни срещи на учениците с деца в отделението.

През юни 12 учители от СУ „Христо Ботев” посетиха иновативното училище „Любен Каравелов” във Варна. Визитата беше и творчески завършек на втората фаза на проекта „Училището център на общността“.

СнимкаЗа практиките, които успешно консолидират общността, Нуршен Халилова разказва:

Седмокласниците
провокираха своите родители на интелигентен двубой „Знае ли мама колкото мен” – познават ли родителите учебния материал, който децата им учат. Разделени на два отбора – родители срещу деца, класният ръководител задаваше въпроси от всички предмети за седми клас. Резултатът бе 1:1. Последва предизвикателство от родителите към децата – „Ще познаеш ли моето творение”. Забавна игра, в която по зададени думи родителите изработваха предмети от пластилин, а децата трябваше да ги познаят. Майките на учениците също бяха предизвикани да познаят своята рожба с вързани очи и погалване по лицата на децата. Нямаше майка, която не позна своето дете! Денят родител-дете-учител беше много весел, забавен и с обещания за още такива съвместни дейности и срещи.

И ако децата от началните класове се включват с желание във „Веселата работилница " за изработване на различна украса, то учениците от VIII клас предизвикват своите родители в инициативата под наслов „Познавам ли добре детето си”: Класният ръководител задаваше предварително посочени от децата въпроси на родителите за пакости и истории от ранното детство на учениците. Всички родители познаха историята на своето дете. Това събуди у тях нови забавни спомени, които бяха споделени с много смях. Учителката обаче не спря – провокира  родителите на класа си да познаят качествата, уменията и постиженията на своите деца. Тук също през сълзи от радост и гордост родителите се справиха успешно. – разказва Нуршен Халилова.

Снимки: училище „Христо Ботев“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Времето рязко се променя

През нощта  от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. В петък , над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира..

публикувано на 28.11.24 в 18:15
Даниел Лорер и Явор Божанков

ПП поиска оставките на двама депутати, не подкрепили кандидатурата на Силви Кирилов

"След днешното гласуване за председател на Народното събрание "Продължаваме промяната" поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков", написа на Фейсбук страницата си съпредседателят на партията Кирил Петков. Три гласа не достигнаха, за да бъде..

публикувано на 28.11.24 в 17:35
Силви Кирилов

Седми неуспешен опит за избор на парламентарен председател

На рекордно дълго заседание, продължило 18 дни, народните представители направиха седми неуспешен опит да изберат председател на Народното събрание. След няколко почивки и прегласуване на кандидатурата на най-възрастния депутат Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 28.11.24 в 15:54